Neptun není sytě modrý. Vědci NASA ho pouze v minulosti přebarvili. Neptun je podobný Uranu

Snímky z vesmírné mise v 80. letech 20. století ukázaly, že Neptun je sytě modrý a Uran zelený. Studie však zjistila, že obě planety ledových obrů mají podobné odstíny zelenomodré barvy. Ukázalo se, že dřívější snímky Neptunu byly vylepšeny tak, aby zobrazovaly detaily atmosféry planety, což změnilo její skutečnou barvu.

„Udělali něco, co podle mě někdy v životě udělal každý na Instagramu, upravili barvy,“ řekla profesorka Catherine Heymansová, královská astronomka pro Skotsko pro BBC. „Zvýraznili modrou barvu právě proto, aby odhalili rysy, které můžete vidět v Neptunově atmosféře, a proto snímek vypadá velmi modře, ale ve skutečnosti je Neptun vlastně dost podobný Uranu.“

Dřívější snímky pořídila sonda Voyager společnosti Nasa v 80. letech 20. století. Podle profesora Patricka Irwina z Oxfordské univerzity, který výzkum vedl, astronomové již dlouho vědí, že většina moderních snímků obou planet neodráží přesně jejich skutečné barvy. „Přestože uměle saturovaná barva byla v té době mezi planetárními vědci známá – a snímky byly zveřejněny s vysvětlujícími popisky – toto rozlišení se časem ztratilo.“

Původní mylná představa vznikla proto, že snímky obou planet pořízené sondou Voyager 2 společnosti NASA zaznamenaly tři různé barvy. Snímky byly překombinovány a vytvořily složené barevné snímky, které nebyly vždy přesně vyvážené. Kontrast byl také silně zvýrazněn, aby vynikly detaily v mracích, pásech a větrech planet. V případě Neptunu byl díky oběma procesům modřejší, než ve skutečnosti byl.

V nedávné studii vědci použili data z obrazového spektrografu Hubbleova vesmírného dalekohledu a spektroskopu Multi Unit Spectroscopic Explorer na dalekohledu Very Large Telescope Evropské jižní observatoře. V obou přístrojích je každý pixel nepřetržité spektrum barev, které umožňuje výzkumníkům vytvářet skutečné barvy obou planet.

Analýza odhalila, že Uran a Neptun mají podobný odstín zelenomodré, i když výzkumníci našli nepatrný rozdíl. Neptun má mírný nádech další modré, což model ukazuje, že je to kvůli tenčí vrstvě zákalu na této planetě.

Studie také ukázala, že Uran se během léta a zimy jeví o něco zelenější, když jeden z jeho pólů směřuje ke Slunci. Ale během jara a podzimu, kdy je Slunce nad rovníkem, má modřejší nádech.

zdroj: BBC, Studie