Nepodmíněný příjem už v Česku existuje. Plno lidí ale neví, jak o něj požádat, a přichází o tisíce
Náš příjem je většinou podmíněný – neboli musíme si ho zasloužit a typicky odpracovat. Existují ale i způsoby, jak získat takzvaný nepodmíněný příjem, tedy peníze, které dostanete i bez práce. Má to ovšem své podmínky a nedosáhne na něj každý. To, jestli se týká i vás, se hned dozvíte.
Některé státy se rozhodly otestovat systém, kdy budou dávat lidem určitou sumu „jen tak“ – na základní živobytí, na zábavu, zkrátka na cokoliv. Dvě města ve Velké Británii se tak například rozhodla dávat 1 600 liber měsíčně (asi 44 tisíc korun) po dobu dvou let 30 vybraným lidem, načež tento pilotní program bude vyhodnocen.
O něčem podobném přemýšlí prý i vedení Los Angeles, kde by nepodmíněný příjem zase mohli dostávat bezdomovci, aby přestali obtěžovat místní obyvatele. A i v Česku se o „penězích zadarmo“ hojně diskutuje – zatímco někteří ekonomové jsou striktně proti, jiní to považují za docela dobrý nápad.
Sociální dávky jako nepodmíněný příjem
Ačkoliv rozdávání peněz všem a bez jakýchkoliv podmínek se asi ještě dlouho nedočkáme (a dost pravděpodobně se toho nedočkáme nikdy), tak existují i různé sociální dávky, které jsou určené pro všechny potřebné lidi. A k jejich získání stačí často jen drobnost – vyplnit příslušný formulář a o dávku požádat.
V současnosti, po katastrofálních povodních, které zasáhly velkou část Česka, tak může jít například o dávku mimořádné okamžité pomoci, kterou Úřad práce vyplácí okamžitě, přímo na místě u dotčených lidí a může dosáhnout až 72 900 korun (což je patnáctinásobek životního minima).
I když vás ale nezasáhne přírodní katastrofa, můžete dostat od Úřadu práce různé sociální dávky. Tou nejznámější je třeba rodičovský příspěvek, na který má nárok každá žena, která porodí dítě. Jeho výše je 350 000 korun a je nejdéle na 4 roky. A opět stačí jen o něj požádat na Úřadu práce a vyplnit příslušný formulář – buď na místě, nebo ho zaslat elektronicky.
Tento příspěvek lze přitom čerpat, i když už pak matka chodí na brigádu, do zaměstnání nebo podniká a i když dítě zároveň už chodí do mateřské školy.
Můžete ale získávat i další příspěvky, které vám mohou přilepšit v těžké finanční situaci. Pokud se rozejdete s otcem dítěte, ale o dítě pečujete, máte nárok na alimenty (jejich výši určuje soud) a také na výživné na matku – a to až do 2 let věku dítěte.
Příspěvky od státu pro potřebné
I stát myslí na potřebné. Požádat lze například o přídavky na děti – pro získání stačí, aby příjem rodiny nepřekročil 3,4násobek životního minima. Po narození dítěte Úřad práce vyplácí i takzvané porodné (13 000 korun na první dítě, 10 000 korun na další dítě), ale jen pokud čistý příjem rodiny v předchozím čtvrtletí nepřekročil 2,7násobek životního minima.
Pokud máte příliš vysoké náklady na bydlení, lze požádat zase o příspěvek na bydlení. V základu stačí, aby náklady na bydlení přesáhly 30 procent příjmu rodiny – a příspěvek se určuje na dobu neurčitou (stačí jen pravidelně dokládat výši nákladů a příjmů).
Existuje i příspěvek na živobytí, který taktéž nabízí Úřad práce a je určen lidem v hmotné nouzi. Jeho výši úřad stanovuje individuálně – záleží na konkrétní situaci žadatele.
A pokud jste například pěstouny, máte od státu také nárok na určitou částku za tuto svou bohulibou činnost – může jít o příspěvek na úhradu potřeb dítěte, odměnu pěstounovi, příspěvek při pěstounské péči, příspěvek při převzetí dítěte, zaopatřovací příspěvek nebo příspěvek na zakoupení osobního auta.
A na finanční pomoc od státu mají nárok samozřejmě i ZTP, pečující osoby, senioři a další a další skupiny obyvatelstva. Stačí jen zapátrat na webu Úřadu práce nebo se poptat osobně, nestydět se a požádat o finanční pomoc.
Zdroje: uradprace.cz, idnes.cz, seznamzpravy.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]