Nenoste telefon v zadní kapse. Pokud vám spadne do vody, zapomeňte na fén

Lidová rada tvrdí, že pokud vám smartphone spadl do vody, stačí postižené zařízení strčit do misky s rýží a ráno bude vše v pořádku. Bohužel je to spíš mýtus než užitečná rada. To však neznamená, že byste se svého mokrého telefonu měli vzdát. Jaké triky použít dříve, než půjdete do servisu, nabízí server Popularmechanics.

Voděodolnost

Nejprve je dobré vědět, zda vašemu telefonu hrozí skutečné nebezpečí. V posledních letech je na trhu mnoho chytrých telefonů, které jsou voděodolné. Voděodolnost však není totéž, co vodotěsnost.

Vodotěsnost znamená, že zařízení je nepropustné pro vodu po jakoukoli dobu, zatímco voděodolnost znamená, že dané zařízení je schopno odolat vodě po určitou dobu a do určité hloubky. Když mluvíme o hodinkách, chytrých telefonech a tabletech, máme obvykle na mysli voděodolnost. Chcete-li zjistit, jak odolný je váš telefon vůči vodě, musíte se seznámit s normou IP. Tato norma označuje, jak je elektronické zařízení odolné vůči sladké vodě a dalším běžným materiálům, jako je špína, prach nebo písek.

Číslice, která následuje za označením IP, označuje odolnost zařízení vůči pevným látkám. Všechny voděodolné telefony tedy začínají kódovým označením IP6, které říká, že se do přístroje nedostane žádná škodlivá nečistota nebo prach ani po osmi hodinách přímého kontaktu.

Další číslice bude buď 7, nebo 8, což znamená, že vaše zařízení má stupeň krytí IP67 nebo IP68. První z uvedených standardů znamená, že telefon lze ponořit až do jednoho metru sladké vody na dobu přibližně 30 minut, aniž by do zařízení pronikla voda, zatímco IP68 znamená, že zařízení lze ponořit až do 1,5 metru vody na dobu až 30 minut. Pokud však vaše zařízení nesplňuje ani jeden z těchto standardů, budete muset přikročit k některé z níže uvedených akcí.

Nejprve telefon vypněte

Po vylovení telefonu okamžitě vypněte zařízení, abyste snížili možnost zkratu elektronických součástek. Poté pomocí kolíčku nebo nástroje na vyjmutí karty SIM otevřete přihrádku a kartu vyjměte. Pokud můžete, vyjměte také baterii, ale je velká pravděpodobnost, že váš telefon vyměnitelnou baterii nemá.

Vysušte telefon

Zní to jednoduše, ale ve skutečnosti je splnění tohoto kroku poněkud složitější. Rýže je sice tou stále oblíbenější městskou legendou, ale nemusí jít o nejlepší krok pro nasáknutí přebytečné vody.

Ani nepomýšlejte na to, že byste si na telefon vzali fén. Teplo z fénu by totiž mohlo způsobit korozi hardwaru. Místo toho začněte s měkkým hadříkem z mikrovlákna – takovým, který používáte k otírání šmouh z brýlí. Pokud můžete sejmout zadní panel telefonu, otřete hadříkem komponenty uvnitř. Pokud chcete zbytkovou vlhkost vyhnat teplem, nechejte telefon odpočívat na parapetu na slunečním světle.

A co ta rýže?

Jste-li přesvědčeni, že telefon je vysušen, můžete zkusit telefon zapnout. Odborníci ale doporučují raději ještě udělat další krok. Ponořte telefon do vysoušedla – látky, která z vašeho telefonu odstraní veškerou zbytkovou vlhkost. Buďte si ale jisti, že rýže není tak savá, jak si možná myslíte. Odborné testy totiž prokázaly, že rýže je horším vysušovacím prostředkem než balíčky se silikagelem, které se dodávají v balení s většinou elektroniky, ale také než další materiály, jako například kuskus.

Kvůli prachu a nečistotám se nedoporučuje ani použití kočičího steliva nebo chia semínek a nevařená bílá rýže není ideální kvůli jejímu nízkému vysušovacímu efektu. Místo rýže použijte raději Křemelinu, což je granulovaný oxid křemičitý používaný k sušení rostlin. Pokud nemáte, zkuste ovesné vločky. Pozor ale na prach. Nádobu, v níž máte telefon ve vysoušedle, neuzavírejte. Voda se musí odpařovat.

Pokud nic z výše uvedených kroků nezabere, budete muset zajít do opravny. Pokoušet se v servisu tvrdit, že váš telefon přestal z ničeho nic fungovat, bude ale projevem vaší naivity. Stopy po vlhkosti jsou totiž uvnitř telefonu odhalitelné a kromě toho, že vám záruční opravu v servisu neuznají, budete navíc za blbce. A co se obecné rady v otázce prevence proti pádu vašeho telefonu do vody týká, předtím, než půjdete na WC, vyndejte si telefon ze zadní kapsy kalhot.

Zdroj: popularmechanics.com