Německý „obrněný ježek“ v akci. Zachránil houfnici PzH 2000

Německá houfnice Panzerhaubitze 2000 je vybavena zajímavými přídavnými pancéřovými moduly Igelpanzerung, které jsou účinné proti ruským dronům „kamikadze“. Vysvětlíme vám, jak tato tenká vrstva pryže a keramiky funguje.

Houfnice Panzerhaubitze 2000, dodané Německem a Nizozemskem, dorazily na Ukrajinu s přídavným modulárním pancířem Igelpanzerung. Jak je vidět na fotografii níže, funguje to tak, jak má a kanónová houfnice PzH 2000 zasažená dronem kamikadze Lancet-3 přežila.

Co je Igelpanzerung a jak funguje

Igelpanzerung jsou lehké nadstavbové moduly přídavného pancéřování navržené FFG, které se skládají z tenké keramické podložky potažené vrstvou pryže obsahující hroty určené k odpálení kumulativní hlavice střely co nejdále od pancíře dělové houfnice.

Kumulativní hlavice velmi rychle ztrácejí své vynikající penetrační schopnosti, pokud jsou odpáleny mimo pancíř. Na stejném principu funguje i tyčový pancíř nebo reaktivní pancéřové kostky, které dále rozptylují vzniklý kumulativní tok výbušnou silou a střepinami.

Ještě na konci studené války představovala hlavní hrozbu pro dělostřelce střelba kazetovou municí obsahující protitankové pumy odpalované například z vícehlavňového odpalovacího zařízení BM-27 Uragan. V posledním desetiletí naopak tuto hrozbu v závislosti na zemi nahradila nebo doplnila cirkulující munice, někdy také označovaná jako bezpilotní letouny „kamikadze“, jak uvádí server Mil.

Ty mohou přesně dopravit podobnou hlavici, která účinně zničí nebo alespoň znehybní cíl. Ukrajinci například používají polský Warmate nebo dokonce pro tuto roli přestavují komerční bezpilotní letouny, zatímco Rusové používají bezpilotní letoun KUB-BLA nebo jeho větší vývojovou verzi Lancet-3. Právě ten padl ve střetu s Igelpanzerungem.

Zdroj: redakce, mil.in.ua