Německo zbrojí jako za 2. světové války. Co bude mít ve svém arzenále za stroje?

Německá vláda hodlá na obranu vynaložit 108 miliard eur (přes 2,6 bilionů Kč). O obrovské výši této částky nejlépe svědčí skutečnost, že je vyšší než příjmy polského rozpočtu plánované na letošní rok. Jaké vybavení a technologie bude mít náš soused?

„Jako součást NATO bude mít Německo brzy největší konvenční armádu v Evropě.“ – Německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru s novináři prohlásil, píše server Defense News. Berlín díky svým rozpočtovým plánům dokáže dostát svým závazkům vůči Alianci, která od členských států očekává, že budou na obranu vynakládat 2 % svého HDP. Vysvětlíme vám, jaké vybavení a technologie může Německo zakoupit.

Stíhačky F-35

Část peněz z deklarované částky pokrýt doplnění zásob munice. Kromě toho má Německo zájem o nákup 35 amerických stíhacích letounů F-35 (jednotková cena verze „A“ stroje je téměř 1,9 miliard Kč). Plánuje také zahájit nový program těžkých dopravních vrtulníků, na který již podali nabídky američtí výrobci Boeing a Lockheed Martin.

Stroje F-35 jsou americké jednomístné letouny páté generace. Jsou vybaveny řadou moderních technologií, včetně technologie stealth, která snižuje možnost odhalení. Výše uvedená verze „A“ může vyvinout rychlost až 2 200 km/h. Stíhačka má dolet 2222 km a létá ve výšce až 15 000 m. Může nést až 8 tun výzbroje.

Letoun pohání turboventilátorový motor Pratt & Whitney F135-PW-100. Výzbroj F-35 tvoří 25mm kanon GAU-22/A, rakety vzduch-vzduch krátkého dosahu AIM-9X Sidewinder a laserem naváděné bomby. Přilby pilotů těchto strojů jsou vybaveny displeji HMD.

Bojová vozidla Puma

Již v březnu server Defence News předpověděl, že Německo by mohlo také uvažovat o zvýšení počtu bojových vozidel pěchoty Puma. Jedná se o inovativní vozidla odolná proti minám, improvizovaným výbušným zařízením o hmotnosti až 10 kg a střelbě z kanónu ráže 14,5 mm.

Hmotnost základní verze vozidla (tzv. úroveň A) je přibližně 31,45 t. Vůz pohání vznětový motor MTU V10 892 o výkonu 1073 koní, který mu umožňuje zrychlit na silnici až na rychlost 70 km/h. Má dolet 600 km a jeho výzbroj tvoří 30mm automatický kanon MK 30-2, protitanková řízená střela Spike, 76mm granátomet a 5,56mm kulomet MG4.

Raketové korvety

Berlín může část výdajů vyčlenit také na další raketové korvety typu 130. Lodě jsou dlouhé asi 89 m, mají výtlak 1840 tun a dosahují rychlosti až 26 uzlů (asi 48 km/h). První jednotky tohoto typu se začaly používat v roce 2008.

Korveta je podporována dvěma bezpilotními průzkumnými vrtulníky S-100 a je vyzbrojena 76mm kanónem OTO Melara, dvěma kanóny ráže 27 mm, dvěma odpalovacími zařízeními protiletadlových raket RIM-116 RAM a čtyřmi odpalovacími zařízeními protilodních raket RBS15 Mk3.

Nové technologie

Nezanedbatelné jsou i technologie vyvíjené německým obranným průmyslem. Lze předpokládat, že Berlín může část svých výdajů věnovat na řešení vyvinutá mimo jiné společností Rheinmetall AG. Za zmínku stojí především dva návrhy této společnosti, o kterých jsme psali v našich předchozích materiálech.

Prvním z nich je pozemní vozidlo Rheinmetall Mission Master SP – Fire Support, které odpaluje laserem naváděné střely FZ275 od belgické společnosti Thales. Stroj je vybaven dálkově ovládaným výzbrojním modulem Rheinmetall Fieldranger Multi se dvěma sedmirannými raketomety ráže 70 mm. Podle výrobce je maximální dostřel této zbraně 7 km.

Díky své plně modulární architektuře může být toto A-UGV (bezpilotní pozemní vozidlo – pozn. red.) vybaveno i dalšími zbraňovými systémy: kulomety ráže 12,7 mm, kanónem Dillon Aero M134D nebo granátomety ráže 40 mm.

Dalším návrhem společnosti je laserová bojová zbraň pro bezpilotní letouny vyvíjená pro Bundeswehr. Systém je vyvíjen v rámci bojového programu C-UAS (Counter-Unmanned Aircraft System). Zkušební zařízení pro tuto zbraň obsahuje pět vláknových laserových modulů o celkovém výkonu 10 kW. Podle společnosti Rheinmetall byly při nedávných provozních zkouškách systému dosaženy uspokojivé výsledky.

Zdroj: defensenews.com, Wikipedia