Německo se loučí se svým legendárním vrtulníkem Tiger

Německo se rozhodlo opustit svoje flotily bitevních vrtulníků Eurocopter Tiger.

Eurocopter Tiger, známý také jako Tiger, je výsledkem společného projektu Německa, Francie a Španělska. Vznikl v 80. letech minulého století a původně byl zamýšlen jako vrtulník pro boj s tanky. Postupem času se vyvíjel do víceúčelového vrtulníku, schopného plnit různé role od útočných úkolů, přes průzkum až po podporu pozemních jednotek, píše portál Defence Today.

Proč Německo vyřazuje Tigery?

Německá armáda se rozhodla vyřadit všech 51 svých Tigerů do roku 2032, což je dříve než původně plánovaný termín roku 2038. Důvodem jsou nízká operační pohotovost vrtulníků, odhadovaná na zhruba 20 %, a neekonomičnost další modernizace. Tigerům tak mají vystřídat lehčí a jednodušší vrtulníky H145M, některé upravené pro nesení výzbroje.

Moderní, ale nespolehlivý

Přestože Eurocopter Tiger představuje technologicky vyspělý stroj s moderním avionickým vybavením a kompozitními materiály, jeho spolehlivost byla problematická. Kromě evropských zemí, které se podílely na jeho vývoji, se Tigeru dostalo jen omezeného zájmu. Austrálie, jedna z mála zemí, která Tygry zakoupila, se rozhodla je nahradit vrtulníky AH-64E Apache kvůli četným závadám a nízké bojové pohotovosti.

Zdroj: Defence Today