Několik tipů k ušetření paliva a financí během jízdy automobilem

Vzhledem k vysokým cenám pohonných hmot není od věci se zamyslet, zda náš styl jízdy a další okolnosti zbytečně nezvyšují spotřebu. Rady odborníků předkládá server Popularmechanics.

Odstraňte z kufru auta zbytečné věci
Pokud máte v kufru auta povalující se pytle s odpadky nebo třeba těžké nářadí z práce, je na čase se této mrtvé váhy zbavit. Čím více váhy vaše vozidlo veze, tím větší je valivý odpor, což znamená, že auto musí vydávat ke svému pohybu více energie. Cokoli, co můžete udělat pro snížení hmotnosti vozidla, vám pomůže dosáhnout co nejlepší spotřeby.

Neotvírejte okna, ale používejte klimatizaci
Možná jste vyrůstali s rodiči, kteří vám říkali, že když je venku teplo, máte stáhnout okna. V 60. nebo 70. letech to možná byla moudrá rada. Klimatizační systémy starších vozů skutečně vyčerpávaly motor a zvyšovaly spotřebu paliva, ale to už je přežitek minulosti. Dnes je již mnohem efektivnější jezdit s okny nahoře a spoléhat se na klimatizaci vozidla. Motory jsou dnes konstruovány tak, že lehce zvládají zátěž kompresoru klimatizace, aniž by dramaticky narůstala spotřeba.

Vyvarujte se zařazování neutrálu v autě
Nižší spotřeby paliva rozhodně nedosáhnete tím, že při jízdě po silnici zařazujete neutrál. Nejenže je to nebezpečné, ale ve skutečnosti jen vypínáte převodovku. Jezdit se zařazeným rychlostním stupněm bez plynu je bezpečnější a rozhodně tím nezvyšujete spotřebu pohonných hmot. Tento problém mají vyřešen majitelé vozidel s automatickou převodovkou.

Vypínejte motor, pokud zastavujete na více než minutu
Vypnutí motoru v situacích, kdy budete stát déle než jeden delší cyklus na semaforu, je podle odborníků smysluplné. Stejně tak je dobré vypnout motor, když stojíte z jakéhokoli důvodu v zácpě. Novější vozy jsou vybaveny ekologickým režimem, který po zastavení zavře automaticky přísun plynu do válců. Pokud váš vůz takovýmto systémem nedisponuje, můžete jej nahradit právě ručním vypínáním motoru. Motor totiž spotřebuje každou hodinu, kdy běží na volnoběh až 2,5 litru paliva.

Zrychlujte a brzděte plynule
Řidiči s olověnou nohou by měli zásadně změnit způsob jízdy. Podle odborníků je totiž krkolomné brždění nebo rozjíždění spolehlivý způsob, jak zvýšit spotřebu paliva. Když se například blížíte k zastávce, sundejte nohu z plynu s předstihem a nechte vozidlo, aby víceméně samo zastavilo. Nedupejte na poslední chvíli na brzdu a ani se nerozjíždíte jako závodník rallye.

Rychlost
Aby docházelo k co nejefektivnějšímu využívání paliva, je dobré udržovat stejnou rychlost po celou dobu jízdy, i když to někdy láká šlápnout na plyn a být doma o něco dříve. Pokud ale chcete jezdit co možná nejúsporněji zkuste udržet po celou dobu jízdy rychlost kolem 90 km/h. To je totiž rychlost, při níž, podle studií, dochází k nejefektivnějšímu využití paliva. V momentě, kdy rychlost přesáhne 97 km v hodině, sníží se efektivita paliva přibližně o 3 %, a při překročení rychlosti 105 km/h už o 8 %. Ze studií rovněž vyplývá, že po překročení rychlosti 130 km/h dochází k průměrnému zvyšování spotřeby až o 28 %.

Správně nahuštěné pneumatiky
Řiďte se pokyny výrobce a zjistěte, že tlak v pneumatikách vašeho vozidla těmto pokynům odpovídá. Hodnoty tlaku v pneumatikách předepisuje každý výrobce pro konkrétní model auta a měli byste je najít na bočním sloupku dveří, případně na vnitřní straně víčka nádrže. Tlak by se měl kontrolovat alespoň jednou měsíčně a určitě před každou delší cestou.

Věnujte pozornost oktanovým číslům
Když jste u čerpací stanice, vybírejte si palivo selektivně. Vždy byste měli používat správné oktanové číslo pro konkrétní značku a model vašeho vozu podle pokynů výrobce v příručce pro majitele. Motor je totiž výkonem i spotřebou optimalizovaný na stanovené oktanové číslo. 

Zdroj: popularmechanics.com