Nejvíce horké léto od roku 1880, NASA potvrzuje alarmující teplotní rekordy

Letošní léto bylo podle NASA nejteplejším na Zemi od roku 1880.

NASA před pár dny potvrdila, že rekordní teploty v roce 2023 jsou důsledkem globálního oteplování způsobeného člověkem a jsou zhoršeny klimatickým jevem El Niño. Září 2023 bylo o 1,2 stupně Celsia teplejší než průměrné léto, což znamenalo rekordní vlnu žhavého horka pro 57 milionů lidí v jižním a jihozápadním USA.

Dle webu Space byly teploty v červnu, červenci a srpnu dohromady o 0,23 stupně Celsia teplejší než všechna předchozí léta. Během NASA konference o klimatickém stavu planety v minulém měsíci vědci potvrdili, že letošní červenec byl nejteplejším měsícem v historii, s předchozími pěti nejteplejšími červenci za posledních pět let.

Rekordní horka v červenci přispěla k nejsmrtelnější sezóně lesních požárů v historii jak v Kanadě, tak na Havaji, stejně jako k silným dešťům a povodním v Středozemí, včetně Řecka a Itálie.

Tuto rekordní teplotu v části vědci přičítají klimatickým jevům El Niño, kdy větry nad Tichým oceánem, které obvykle foukají na západní stranu rovníku od Jižní Ameriky směrem k Asii, změní svou cestu a směřují na východ a k západnímu pobřeží USA. Výsledkem je výrazně teplejší počasí v Kanadě a USA.

Nejnovější aktualizace od NASA také přichází po další zprávě Světové meteorologické organizace, která uvádí, že národy neplní dlouhodobé cíle, které byly dříve dohodnuty v Pařížské dohodě, která má omezit růst teplot na světě.

Vlny horka se stávají stále častějšími a závažnými. Jedná se o trend, který vědci očekávají, že se bude i nadále zvyšovat v nadcházejících letech.

Zdroje: Space.com