Největší větrná turbína. Postavili ji za pouhých 24 hodin

Goldwind Technology je čínská energetická společnost, která se v průběhu let proslavila mimořádně ambiciózními projekty v oblasti větrné energie. Již nějakou dobu se podílí na instalaci některých z nejvýkonnějších a největších větrných turbín na celém světě. Společnost Goldwind se nyní navíc chlubí, že to dělá také nejrychleji na světě.

Prostřednictvím svých sociálních médií společnost Goldwind Technology oznámila, že „stanovila nový rekord v nejrychlejší instalaci ultravysokovýkonných jednotek na moři“. Postavení 16 MW turbíny WH252-16MW trvalo čínské společnosti pouhých 24 hodin, píše portál Interestingengineering.

Největší větrná turbína postavená za 24 hodin
Další jednotka „největší větrné turbíny na světě“ byla instalována za 24 hodin. Dotyčná jednotka je skutečným obrem. Její náboj dosahuje výšky 146 metrů (jako padesátipatrová budova) a průměr rotoru je 252 metrů.

Jak se podařilo postavit takový kolos za 24 hodin? Společnost neprozradila, jak toho dosáhla. V komuniké pouze zmínila „jedinečnou strategii“, která jí umožnila „optimalizovat procesy“. Zdůraznila také, že nový způsob instalace přináší finanční výhody, protože snižuje náklady na instalaci. Nepřekvapuje ani to, že již prohlásila, že hodlá tuto metodu znovu použít.

První turbína WH252-16MW společnosti Goldwind Technology byla uvedena do provozu v červnu 2023 a o tři měsíce později stanovila nový světový rekord ve výrobě elektřiny. Díky tajfunu se jí podařilo vyrobit za jediný den až 384,1 MWh energie – což by stačilo na napájení téměř 170 000 domácností.

Zdroj: Interestingengineering