Největší ledovec na světě se začal točit

Největší ledovec na planetě se zřejmě už několik měsíců točí na místě – a to rozhodně není to, co by měl dělat, tvrdí objevitelsko- vědecký web futurism.com.

Obrovský ledovec, pojmenovaný A23a, by se měl pohybovat podél nejsilnějšího zemského proudu. Místo toho je uvězněn na vrcholu obrovského rotujícího vodního sloupce, který oceánografové označují jako „Taylorův sloupec“, pojmenovaný po šlechtici, fyzikovi a pozdějším konzultantovi projektu Manhattan G. I. Taylorovi, který takové víry ve 20. letech 20. století objevil. Uvádí BBC.

Ledovec A23a, který měří téměř 15 000 čtverečních kilometrů, tedy třikrát více než New York, fascinuje vědce od roku 1986, kdy se odlomil od Filcherova ledového šelfu v Antarktidě a na desítky let uvízl na dně oceánu.

V roce 2020, jak uvádí BBC, se ledovec „znovu vznesl“ a začal pomalu znovu plout, a loni na podzim A23a už téměř opustil arktické vody.

V dubnu letošního roku se tento velikán řítil plnou parou vpřed, když dosáhl Antarktického cirkumpolárního proudu (ACC), který pohybuje větším množstvím vody než všechny řeky na planetě dohromady a měl A23a vypustit ještě dál podél vnějších okrajů Arktidy – k jeho konečnému zániku.

Ledovec, který odmítá zemřít

Místo toho ledovec uvízl severně od Jižních Orknejských ostrovů, které se nacházejí na okraji Antarktického poloostrova a v ústí Jižního oceánu. V uplynulých měsících se otáčel rychlostí asi 15 stupňů za den a zřejmě neroztaje a nerozpadne se tak, jak by měl, protože se stále otáčí.
Jak pro BBC naznačil Mark Brandon z anglické Open University, část toho, co se zde děje, je zřejmě zvláštností A23a už od počátku.

„Obvykle si ledovce představujeme jako pomíjivé věci; roztříští se a rozplynou. Ale ne tento,“ řekl polární badatel. „A23a je ledovec, který prostě odmítá zemřít.“

Zdroj: Futurism.com, BBC