Nejsilnější magnet na světě. Přispěje k revoluci v energetice?

Fyzikové a inženýři z MIT spojili své síly a vytvořili nejsilnější vysokoteplotní supravodivý magnet na světě. Zařízení bude použito v novém fúzním reaktoru a možná přispěje k revoluci v energetice, píše portál Universe today.

Pracovníci Centra pro vědu o plazmatu a fúzi MIT ve spolupráci se společností Commonwealth Fusion Systems použili nové supravodivé materiály k vytvoření experimentálního vysokoteplotního magnetu. Zařízení sestávající ze 16 desek vytvořilo během 23-minutového testu magnetické pole o síle 20 tesla.

Mluvíme o hodnotách několik desítekkrát vyšších, než se vyskytují například při magnetické rezonanci, a stotisíckrát vyšších než magnetické pole Země. Fyzikové již dosáhli indukce na vyšších úrovních (japonský výsledek je 1200 tesla), ale tyto rekordy trvaly jen zlomek sekundy.

Výzkumníci z MIT však neměli zájem o překonávání rekordů, ale o vývoj funkčního magnetu, který by mohl být použit ve stavěném fúzním reaktoru SPARC. Klíčovou roli v konstrukci bude hrát silné magnetické pole, které bude udržovat pod kontrolou plazmu hořící při 100 milionech stupňů.

Výzkumné týmy z celého světa se již mnoho let snaží zkrotit proces fúze. Zatímco uskutečnit fúzi jader atomů vodíku v laboratoři není zásadní problém, vytvořit podmínky pro udržení takové reakce je velmi obtížné. Hlavním úkolem současné generace výzkumníků je vynalézt technologii, která při fúzi vyprodukuje více energie, než přístroj spotřebuje.

Jak vysvětluje vedoucí projektu Bob Mumgaard: „Svět potřebuje zcela novou technologii, která by podpořila úsilí o dekarbonizaci. Tento se zdá být pro zastavení změny klimatu zásadní.“

Největší naděje na kladnou energetickou bilanci se stále vkládají do evropského projektu ITER, ale Američané věří, že jejich SPARC může překonat konkurenci. Tým Boba Mumgaarda tvrdí, že tokamak budovaný v Massachusetts bude funkční již v roce 2025 a do konce desetiletí budou fyzikové připraveni postavit první funkční fúzní elektrárnu.

„Ještě zbývá překonat mnoho překážek, ale nedávné úspěšné testy mě naplňují optimismem. Týmy MIT a CFS mohou dosáhnout kladné energetické bilance, což změní pravidla hry.“ uzavírá Maria Zuber z MIT.

Zdroj: universetoday.com