Nejnovější ruská karabina AK-12. Válka ukázala, že jde o nedostatečně výkonnou pušku

Karabiny AK-12, dodávané ruské armádě od roku 2018, měly časem vytlačit dosud převažující karabiny AK-74M. Z tohoto důvodu šly nejprve do elitních jednotek a během probíhající války na Ukrajině vyšla najevo řada problémů, které podkopaly smysl AK-12. Popisujeme, proč je AK-12 modernizačním neúspěchem.

AK-12 je výsledkem snahy přizpůsobit karabinu AK moderním standardům, jak to požaduje ruské ministerstvo obrany. Práce byly zahájeny v roce 2010 a první testy o rok později. To je rychlé tempo, ale mějte na paměti, že AK-12 není revolucí, ale pouze evolucí AK-74M, takže celý vnitřek zbraně zůstal nezměněn.

Stále se zde setkáváme s lisovanou závěrovou komorou, dlouhozdvihovým plynovým systémem přímo spojeným se závěrem a uzamčením závěru pootočením obsahuje dva šrouby, takže všechny karabiny AK před. Výsledkem je, že přesnost je stále ~3 MOA (MOA je zkratka pro úhlovou minutu, která se často používá pro posuzování přesnosti ručních zbraní) a teoretická rychlost střelby je 600 ran/min.

Jedinou významnou změnou je, že plynová trubice je trvale spojena s plynovým blokem, což se ukázalo jako velmi chybný nápad. To má za následek značné potíže při čištění zbraně a plynový blok a plynová trubice jsou nejznečištěnějšími místy karabin systému AK. Bez důkladného vyčištění mohou tyto klíčové součásti rychle zkorodovat, vzhledem k tomu, že Rusko mělo a spíše stále má obrovské zásoby střeliva ráže 5,45×39 mm s korozivními zápalkami z dob SSSR.

Korozivní primery byly levnější na výrobu a byly spolehlivé v různých klimatických podmínkách, ale jejich spalováním vzniká chlorid draselný. Novější střelivo je již nepoužívá, ale Rusové nové náboje nijak neoznačovali, takže jsou pravděpodobně smíšené se starými.

Z tohoto důvodu může ztížení čištění klíčové součásti ovlivnit předčasné opotřebení karabin a jejich spolehlivost. Je pravda, že Rusové začali tyto komponenty časem chromovat, ale i chromovaná ocel rezaví, jen pomaleji.

Co se týče ergonomie, stále máme k dispozici například bočně sklopnou pažbu, tentokrát s možností nastavení délky, ale nový mechanismus pro její zajištění ve sklopené poloze je horší než dřívější jednoduchá západka. Dřívější systém neponechával žádný volný prostor, kde by se mohl zachytit například pancéřový pás nebo bezpečnostní pás pancéřového vozidla. Za zmínku stojí také to, že oboustranné uchycení nosného popruhu karabiny brání pohodlnému držení pistole ve složené poloze.

AK-12 také oproti svému předchůdci využívá nesmyslný sériový režim dvou ran, který kromě komplikací spoušťového mechanismu zhoršil jeho výkon (mnoho lidí si na jeho vlastnosti stěžuje). Přidání nového režimu navíc ovlivnilo nutnost přidat další místo pro volič, který nyní zasahuje do správné polohy ukazováčku těsně nad jazykem spouště.

V terénu se ukázala další nevýhoda, a to, že je poměrně snadné posunout volič z koncové aretační polohy, což při zátěži není obtížné. Důsledky jsou pro uživatele žalostné a níže uvedená fotografie ukazuje takový případ.

Další součástí modernizace bylo přidání montážních lišt na polymerové vložky hlavně a na zadní stranu krytu závěrové komory, na jejíž zadní stranu byla také přesunuta pažba. Ukázalo se však, že boční lišty na vložkách hlavně jsou pohyblivé, takže je zbytečné na ně montovat cokoli jiného než baterky, a nový kryt závěru, přestože údajně lépe sedí, „nedrží nulu“.

Výsledkem je, že karabina se musí při každém rozebrání vynulovat, protože jinak se může stát, že např. po vyčištění je zaměřovací bod např. 1 m nad cílem na 400 m. To je velmi závažný nedostatek, který se v žádném případě netýká systému AK, protože finské karabiny Valmet M62 (Rk62) nebo izraelské karabiny Galil tímto neduhem netrpí.

Zajímavé je, že nová karabina AK-12 je o 300 g těžší než starší AK-74M, která je po úpravě s příslušenstvím od společnosti Zenitco mnohem lepší zbraní. Takové konfigurace jsou u ruských vojáků specnaz, kteří často používají zahraniční příslušenství, běžné. Protože karabiny AK-12 nejsou příliš rozšířené a obvykle byly dodávány elitnějším jednotkám, Ukrajinci si jich cení jako válečné trofeje.

Zdroj: Tech WP