Nejlepší tank na Ukrajině v akci. Střílející švédský Stridsvagn 122 zachycen na videu

Na internetu se objevilo video, které ukazuje tank Stridsvagn 122 ve službách ukrajinské armády. Záběry tohoto typu jsou již vzácností. Bránící se armáda obdržela 10 těchto strojů jako podporu ze Západu, ale většinu z nich ztratila v důsledku střetů s Rusy. Přiblížíme si výkony a vybavení tanku Stridsvagn 122.

Stridsvagn 122: co je to za tank?

Stridsvagn 122 je švédský tank, který byl vyvinut jako hluboká modernizace německého tanku Leopard 2A5. Skandinávci se rozhodli provést několik změn týkajících se velmi důležitých prvků konstrukce, v důsledku čehož se Stridsvagn 122 od svého originálu výrazně liší, píše web THE SWEDISH ARMED FORCES.

Významné změny a výkony

Mimo jiné má zesílený strop a boky korby, ale také odolnější palivové nádrže, což z něj činí mnohem robustnější tank. Válka na Ukrajině však ukázala, že není nezničitelný. Údaje shromážděné tvůrci blogu Oryx, kteří dokumentují ztráty techniky, ukazují, že z deseti obdržených tanků Stridsvagn 122 ukrajinská armáda v současnosti používá pouze tři.

Jistou útěchou v celé situaci zůstává skutečnost, že ze sedmi Stridsvagn 122 zasažených Rusy byl s největší pravděpodobností pouze jeden zničen úplně. Ostatní jsou poškozené, možná do té míry, že je lze opravit, ale prozatím to nebylo ověřeno, protože tanky byly opuštěny v oblasti označované jako „země nikoho“ (na hranici Doněcké a Luhanské oblasti), která je souvislou bojovou zónou, což znemožňuje bezpečnou evakuaci poškozených strojů.

Hlavní výzbroj a výbava

Hlavní výzbroj tvoří hladkohlavňový kanón ráže 120 mm L/44. Tank je poháněn motorem o výkonu 1 500 koní a jako doplňkovou výzbroj nabízí dva kulomety ráže 7,62 mm a zadýmovací granátomet ráže 80,5 mm. To jsou prvky, které jej spojují s tankem Leopard 2A5. Má však pokročilejší systém řízení palby od švédské společnosti Celsius a systém velení a řízení tanku (TCCS).

Od začátku probíhající války ztratili Ukrajinci celkem asi 950 tanků. Ruské ztráty spojené s tímto typem vozidel jsou mnohem vyšší, ale zároveň je tamní průmysl schopen průběžně dodávat na frontu více tanků než Ukrajina a její spojenci dohromady.

Zdroj: THE SWEDISH ARMED FORCES