NASA: Vymrštěné balvany z mise DART by mohly dopadnout na Mars
Podle nového výzkumu by desítky balvanů vyvržených při testu NASA DART, který rozbíjí asteroidy, mohly v budoucnu dopadnout na Mars, píše web Live Science.
Úspěšná mise DART
V roce 2022 NASA záměrně narazila kosmickou sondou do asteroidu Dimorphos, aby změnila jeho dráhu a také trajektorii většího vesmírného kamene, který obíhá, zvaného Didymos. Mise nazvaná Double Asteroid Redirection Test (DART) byla navržena jako jakýsi pilotní program pro vychýlení potenciálně smrtících blízkozemních asteroidů podobné velikosti jako ten, který vyhubil dinosaury.
Vědci považovali DART za obrovský úspěch. Mise DART změnila dráhu menšího asteroidu o 32 minut a zcela změnil tvar Dimorphosu.
NASA's 'Armageddon' mission backfires! DART asteroid deflection test created a cloud of giant boulders that are set to crash into Mars https://t.co/yblVXgl0Hh via @MailOnline
— Greg Markham (@gxm16twi) April 5, 2024
Při srážce s asteroidem vyletěl roj velkých balvanů
Mise však měla nečekaný důsledek. Při srážce s Dimorphosem vyletěl do vesmíru roj 37 balvanů o velikosti až 6,7 metru.
Naštěstí se zdá, že žádný z balvanů není připraven zasáhnout Zemi, ale vědci byli přesto zvědaví, kde by obří kameny mohly skončit. Nyní se zdá, že potenciálním cílem úlomků by mohl být Mars. Tým vědců zjistil, že podle většiny scénářů balvany skončí na oběžné dráze Marsu přibližně za 6 000 let.
Zda vesmírné kameny dopadnou na povrch Marsu, bude záviset na jejich složení. Pokud budou strukturně nestabilní, pravděpodobně explodují nebo shoří v řídké vesmírné atmosféře. Pokud jsou však dostatečně pevné, zanechají po sobě značný impaktní kráter.
Mise jako DART mohou do vesmíru vynést více odpadu. Většina asteroidů, jejichž kurz budou chtít vědci korigovat, se bude nacházet v blízkosti Země. Mnohé z nich, včetně Dimorphosu, budou asteroidy typu „hromada suti“ – volně nahromaděné balvany, podobné těm, které uvolnil test DART. Aby vědci mohli skutečně chránit naši planetu, budou muset být schopni předpovědět počet a trajektorii takových úlomků ještě před zahájením mise planetární obrany podobné DART.
Zdroj: Live Science