NASA varuje. Změna klimatu by mohla zasáhnout zemědělství

Podle NASA by změna klimatu mohla ovlivnit výnosy kukuřice a pšenice již v roce 2030, pokud budou emise skleníkových plynů i nadále na tak vysoké úrovni. To je pro světové potravinářské hospodářství obrovská výzva.

NASA provedla studii o zemědělství, jejíž výsledky byly zveřejněny v časopise Nature Food. Na základě pokročilých klimatických a zemědělských modelů vědci zjistili, že změna výnosů plodin je způsobena předpokládaným nárůstem teploty, změnami srážek a zvýšenou koncentrací oxidu uhličitého na povrchu v důsledku emisí skleníkových plynů.

Předpovědi NASA nejsou optimistické
Tým použil komplexní simulace klimatických modelů ke zkoumání dopadu zvyšování emisí skleníkových plynů na klima do roku 2100. Tyto údaje pak použila k simulaci modelů plodin, aby zjistila, jak mohou změny teplot, srážek a hladiny CO2 ovlivnit rychlost růstu plodin. Nakonec tým vytvořil přibližně 240 simulací globálních klimatických modelů plodin pro každou plodinu, což poskytuje vysokou míru důvěryhodnosti výsledků.

Předpokládá se, že výnosy kukuřice klesnou o 24 %, zatímco výnosy pšenice by se mohly do roku 2030 zvýšit až o 17 %. Výsledky odborníky překvapily. Jeden z autorů studie, Jonas Jägermeyr, přiznal: „neočekávali jsme tak zásadní změnu ve srovnání s prognózami výnosů z předchozí generace klimatických a plodinových modelů provedených v roce 2014“. Jägermeyr vyjádřil zvláštní obavy ohledně předpokládaných výnosů kukuřice, protože „pokles o 20 % oproti současné úrovni produkce by mohl mít vážné následky na celém světě“.

Odborník zdůraznil, že „i v optimistických scénářích změny klimatu, v nichž společnosti vynakládají ambiciózní úsilí na omezení globálního nárůstu teploty, čelí světové zemědělství nové klimatické realitě. Je však důležité si uvědomit, že teplota a emise skleníkových plynů nejsou jedinými faktory, které ovlivňují zemědělství. Simulace mimo jiné nezohledňovaly ekonomické pobídky ani proměnlivé zemědělské postupy. NASA plánuje další studie, které by se problémem zabývaly z širší perspektivy.

Zdroj: NASA, Nature