NASA varuje před velkou sluneční bouří. Mohli bychom být měsíce bez internetu

Vědci varovali před možným dopadem blížící se sluneční bouře, která nás může na několik měsíců připravit o internet. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyslal do vesmíru sondu v rámci mise, jejímž cílem je zabránit potenciální „internetové apokalypse“, která by mohla nastat v příštím desetiletí, jak píše web Syfy.

Sonda Parker Solar Probe (PSP), vypuštěná v roce 2018, podnikla pozoruhodnou cestu, která ji zavedla až do blízkosti povrchu Slunce, kde vzniká sluneční vítr. Ten se skládá z nepřetržitého proudu nabitých částic vycházejících z nejvzdálenější atmosféry Slunce, známé jako koróna.

Navzdory drsným podmínkám extrémního horka a záření sonda PSP vytrvala a získala důležité informace o fungování Slunce. Umožní nám pochopit, jak Slunce uvolňuje energii a pohání geomagnetické bouře, které ohrožují naše komunikační sítě. Taková událost by mohla způsobit, že lidé na měsíce nebo dokonce roky ztratí přístup k internetu a satelity a elektrické vedení se stanou nepoužitelnými. Sluneční erupce je intenzivní výbuch záření způsobený uvolněním magnetické energie spojené se slunečními skvrnami.

Sluneční erupce jsou největšími explozivními událostmi v naší sluneční soustavě. Jsou viditelné jako jasné oblasti na Slunci a mohou trvat několik minut až několik hodin. Sluneční erupci obvykle poznáme podle fotonů (neboli světla), které uvolňuje, a je viditelná ve většině všech vlnových délek spektra. Světelné erupce jsou také místem, kde dochází k urychlování částic (elektronů, protonů a těžších částic). Sluneční erupce, výrony koronální hmoty, vysokorychlostní sluneční vítr a sluneční energetické částice jsou všechny formy sluneční aktivity.

Zdroj: redakce, syfy.com