NASA Perseverance: třetí vzorek odebraný na Marsu a vyfotografovaný západ slunce

Sonda NASA Perseverance odebrala třetí vzorek horniny z Marsu. Podle NASA byla operace úspěšná a vzorek je nyní v bezpečí uvnitř roveru, informuje portál space.com.

Nedávno jsme psali o tom, jak NASA Ingenuity pokračuje ve své misi a pokračuje v letu na Mars. Kromě malého dronu je tu však také větší a dražší vozidlo NASA Perseverance, které se pomalu vrací k místu přistání a poté k deltě řeky, která kdysi vyplňovala kráter jezera.

Mise probíhá podle plánu bez zvláštních problémů a hlášení. Kromě toho dron i rover přečkaly bez úhony období špatné komunikace v důsledku sluneční konjunkce. Nyní, když se činnost obnovila podle plánu, dorazil také třetí vzorek horniny z Marsu.

NASA Perseverance odebrala třetí vzorek na Marsu
Před několika dny (15. listopadu) NASA Perseverance odebrala třetí vzorek horniny na Marsu. Informací, které v současné době NASA zveřejnila, není mnoho a na oficiálním účtu roveru na Twitteru se objevil nápis „další kousek Marsu, který si mohu vzít s sebou. Poslední vzorek pochází z horniny bohaté na zelenavý minerál olivín a můj vědecký tým má několik nápadů, jak se tam dostal.“

Vědci se proto snaží tento minerál, který může být magmatického původu, charakterizovat. V současné době probíhají analýzy horniny pomocí přístrojů SuperCam, PIXL a WATSON, stejně jako v minulosti.

Dobrou zprávou je, že oproti prvnímu pokusu má nyní tým roveru více zkušeností se sběrem vzorků. První pokus byl neúspěšný kvůli zvolenému typu horniny. S vědomím tohoto detailu NASA optimalizovala své postupy, což vedlo k odběru dvou vzorků (u posledního vzorku tří).

Cílem bude opět uložit vzorek „do těla“ sondy NASA Perseverance a poté jej uložit na rozpoznatelné místo, odkud jej vyzvedne další vozidlo pro misi Sample Return (ve spolupráci s ESA). Vzorky se pak vrátí na Zemi kolem roku 2033.

Západ slunce zachycený roverem
Existuje však více než jen vzorky. Vozidlo také pořídilo nový snímek západu slunce na Rudé planetě. Není to první západ slunce na Marsu, který jsme viděli, ale je to první západ zachycený kamerou Mastcam-Z NASA Perseverance.

Podle NASA byla fotografie pořízena 9. listopadu. Na rozdíl od jiných vesmírných západů slunce ustupuje v tomto případě typické modré/modré zbarvení méně výrazným barvám. Důvodem by měla být přítomnost menšího množství prachu v atmosféře, který mění způsob rozptylu světla (v důsledku jevu zvaného Rayleighův rozptyl).

Zdroj: space.com