NASA objevila planetu přibližně velikosti Země s potenciálem možného života

NASA oznámila objev „superzemě“, nebeského tělesa s potenciálem možného života. Jak bylo oznámeno v tiskové zprávě, nachází se ve vzdálenosti 137 světelných let a obíhá kolem načervenalé hvězdy, která je astronomicky relativně blízko naší sluneční soustavě. Planetu objevila družice TESS, píše web Mashable.

Rychlá oběžná dráha usnadňuje vědcům pozorování planety a studium. NASA hodlá planetu dále studovat pomocí dalekohledu Jamese Webba. Toto nebeské těleso, známé jako TOI-715 b, se může pochlubit průměrem asi jedenapůlkrát větším než Země.

NASA odhaduje, že by na povrchu planety mohla existovat kapalná voda. Aby mohla voda na povrchu existovat, musí být splněno několik dalších podmínek, například správný druh atmosféry. NASA tvrdí, že i když se musí sejít mnoho faktorů, dává planetě dobrou šanci na vodu a potenciální drobný život.

Planeta obíhá kolem červeného trpaslíka, který je menší a chladnější než naše Slunce. Mnoho těchto typů hvězd je známých tím, že mají „malé skalnaté oblasti“. Podle NASA mají tyto planety dráhy mnohem blíže ke svým hvězdám ve srovnání s drahami kolem hvězd podobných Slunci. Protože jsou však červení trpaslíci menší a chladnější, mohou být planety blíže a přesto se mohou pohodlně nacházet v obyvatelné zóně hvězdy.

Zdroj: mashable.com, redakce