NASA chce vymyslet nové hodiny pro měření času na Měsíci. Na těchto mikrosekundách záleží při interakci špičkových technologických systémů

NASA chce přijít s neobyčejným způsobem měření času a nasadit na Měsíci vlastní hodiny. Nejedná se o časové pásmo jako na Zemi, ale o celý referenční časový rámec pro Měsíc. Protože je na Měsíci menší gravitace, čas se tam pohybuje o něco rychleji ve srovnání se Zemí – 58,7 mikrosekundy každý den. Bílý dům proto v úterý pověřil NASA a další americké agentury, aby ve spolupráci s mezinárodními agenturami vymyslely nový referenční systém času zaměřený na Měsíc.

„Atomové hodiny na Měsíci budou tikat jinou rychlostí než hodiny na Zemi,“ řekl Kevin Coggins, nejvyšší úředník NASA pro komunikaci a navigaci. „Dává smysl, že když se vydáte na jiné těleso, jako je Měsíc nebo Mars, že každé z nich dostane svůj vlastní srdeční tep.“

Když NASA naposledy vyslala astronauty na Měsíc, nosili hodinky, ale čas nebyl tak přesný jako nyní s GPS, satelity a složitými počítačovými a komunikačními systémy. Na těchto mikrosekundách záleží při interakci špičkových technologických systémů, píše portál ABC News.

Evropská vesmírná agentura loni uvedla, že Země musí přijít s jednotným časem pro Měsíc, kde den trvá 29,5 pozemského dne.

Mezinárodní vesmírná stanice, která se nachází na nízké oběžné dráze Země, bude nadále používat koordinovaný univerzální čas neboli UTC. Ale právě to, kde nový vesmírný čas začne platit, musí NASA vyřešit. I pozemský čas se zrychluje a zpomaluje, což vyžaduje přestupné sekundy.

Bílý dům chce, aby NASA do konce roku přišla s předběžnou představou a do konce roku 2026 měla konečný plán.

Zdroj: NASA, ABC News