NASA a SpaceX přezkoumávají problém s otevíráním padáku kosmické lodi Dragon

Tento týden NASA a SpaceX oznámily, že vyšetřují problém s otevíráním padáku lodi Dragon, ačkoli se nezdá, že by šlo o závažný nebo nebezpečný problém, psali na webu Space News.

Lodě Dragon používají padáky ke zpomalení svého sestupu zemskou atmosférou před přistáním v oceánu. Během zásobovací mise, která se uskutečnila 24. ledna 2022, se však jeden ze čtyř padáků otevřel se zpožděním.

Je to již podruhé, co se otevření padáku zpozdilo a to po podobném problému, který se vyskytl u lodi Crew Dragon v loňském roce. Jednou z teorií je, že při čtyřech padácích může nafouknutí jednoho přirozeně trvat déle, protože je účinně blokován ostatními třemi.

„Během návratu mise SpaceX CRS-24 týmy pozorovaly jeden hlavní padák, který se při nafukování opožďoval stejně jako při návratu mise Crew-2,“ uvedl mluvčí NASA Josh Finchs. „Rychlost vertikálního sestupu u obou letů byla při dopadu v mezích návrhu systému a všechny čtyři hlavní padáky se u obou misí před dopadem plně otevřely.“

Loď Dragon může bezpečně přistát i s pouhými třemi padáky. NASA a SpaceX však zkoumají hlavní příčinu problému tím, že přezkoumávají údaje o padácích. Cílem je dokončit přezkoumání před startem mise Crew-4, která je naplánována na 15. dubna 2022 a při níž budou na ISS vysláni čtyři astronauti.

Zdroj: spacenews.com