Narodily se první děti díky robotu, kterého jde ovládat ovladačem od PlayStationu

Španělský startup sestrojil robota pro injekční aplikaci spermatu, kterého lze ovládat pomocí ovladače PlayStation, jak píše web Futurism.

Tým jej úspěšně použil k oplodnění lidských vajíček, což nakonec vedlo k narození dvou zdravých dětí. Student inženýrství ze startupu Overture Life pomocí ovladače PlayStation 5 opakovaně ovládal malou mechanizovanou jehlu pro oplodnění in vitro, která vkládala jednotlivé spermie do lidských vajíček. A zdá se, že neobvyklá technika fungovala. Letos na jaře se díky robotickému oplodnění narodily dvě holčičky.

Zdroj: Overture Life

V podstatě se jedná o robotickou aktualizaci tradičního oplodnění in vitro, při kterém lékaři v misce pomocí speciální jehly pod mikroskopem spojují vajíčko ženy a spermie muže, což někdy (ale ne vždy) vede k oplodnění. Vzhledem k tomu, že současný postup je velmi jemný a pracný, je také velmi drahý. Například každý pokus o inseminaci v USA stojí přibližně 20 000 dolarů, v přepočtu cca 428 000 Kč.

Startupy jako Overture a několik dalších se snaží tento proces výrazně zlevnit a zpřístupnit tím, že jej budou stále více automatizovat. Společnost Overture dosud získala od investorů přibližně 37 milionů dolarů, v přepočtu cca 800 milionů Kč.

Zdroj: futurism.com