Nákladní vozidla americké armády budou nově obsahovat minireaktory. K čemu budou sloužit?

Americká armáda najala společnost BWX Technologies, aby postavila její první pokročilý jaderný mikroreaktor. Prototyp mobilního mikroreaktorového vozíku plné velikosti vyvinutý v rámci projektu Pele bude dokončen a dodán k testování v roce 2024.

Z tiskové zprávy společnosti BWX Technologies vyplývá, že prototyp bude postaven na základě smlouvy v hodnotě přibližně 300 milionů dolarů v závislosti na zvolených možnostech. Vozy se budou vyrábět v závodech v Lynchburgu ve Virginii a v Euclidu v Ohiu. Společnost očekává, že v příštích dvou letech bude na projektu pracovat přibližně 120 zaměstnanců, z toho asi 40 kvalifikovaných odborníků a inženýrů.

Reaktor bude navržen tak, aby mohl být bezpečně a rychle přepravován po silnici, železnici, po moři nebo letecky. Očekává se, že celý reaktorový systém bude sestaven a zprovozněn za pouhých 72 hodin. Předpokládá se, že odstavení, chlazení, odpojení a zabalení pro přepravu proběhne za méně než sedm dní.

Prezident společnosti BWXT Advanced Technologies LLC Joe Miller uvedl, že tým je nadšený z úkolu navrhnout, postavit a otestovat novou jadernou technologii. Očekává se, že jaderný průmysl si uvědomí, že pokročilé reaktory jsou důležitým krokem vpřed při podpoře rostoucích energetických potřeb a významných požadavků na snižování emisí uhlíku.

Podle návrhu bude plynem chlazený vysokoteplotní reaktor pracovat s výkonem od 1 do 5 MWe a bude jej možné přepravovat ve speciálních přepravních kontejnerech. Přenosná aktivní zóna reaktoru a související řídicí systém mají být navrženy tak, aby byla zajištěna naprostá bezpečnost za všech podmínek. Palivo již bylo testováno a ověřeno na teploty výrazně vyšší, než jsou provozní podmínky reaktoru.

Zdroj: bwxt.com