Nadšenci pro střelné zbraně si oblíbili takzvané chytré zbraně. Může za to pokles cen

Takzvaná chytrá zbraň je palná zbraň, ze které může vystřelit pouze její majitel. Ve zbrani jsou zabudovaná technická zařízení, umožňující pomocí snímače otisku prstů, elektromagnetického náramku nebo mikročipu identifikovat, zda-li ji v ruce drží oprávněný majitel. V opačném případě se zbraň zablokuje a nelze z ní vystřelit. Jak si stojí v prodejích, píše web Gizmodo.

55 % majitelů zbraní a 39 % těch, kteří zbraně nevlastní, uvedlo, že by jim vyhovovalo používat zbraň s využitím této technologie.

Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění, který v úterý zveřejnila společnost Morning Consult. 45 % dotázaných dospělých Američanů uvedlo, že by jim nevadilo používat chytrou zbraň. Pozoruhodné je, že tito respondenti také s přibližně stejnou pravděpodobností uvedli, že se o chytré zbraně zajímají, jako o běžné střelné zbraně, což je šokující zjištění vzhledem k tomu, jak dlouho se hlavní skupiny bojující za práva na držení zbraní, jako je Národní asociace držitelů zbraní, v minulosti snažily tuto technologii brzdit.

Konkrétně 43 % dotázaných dospělých projevilo zájem o chytré zbraně, zatímco o staromódní zbraně projevilo zájem o něco více než 48 % dotázaných. Ještě překvapivější je, že více než polovina (55 %) držitelů zbraní konkrétně uvedla, že by byla ochotna inteligentní zbraň skutečně používat. Mírná většina (56 %) držitelů zbraní mezitím uvedla, že podporuje další vývoj chytrých střelných zbraní.

Tato čísla jsou hodně vzdálená předchozím průzkumům. Pouze 5 % držitelů zbraní v průzkumu provedeném v roce 2019 časopisem American Journal of Preventative Medicine uvedlo, že by si s velkou pravděpodobností pořídili chytrou zbraň. Po rozředění na „spíše pravděpodobné“ se toto číslo vyšplhá na pouhých 13 %.

Ceny technologie chytrých zbraní se během této doby prudce snížily, což by mohlo pomoci vysvětlit zdánlivou náhlou změnu názoru majitelů zbraní. Například při průzkumu American Journal of Preventive Medicine byli respondenti informováni, že mají za tuto technologii očekávat příplatek asi 7000 korun.

Nyní, v roce 2022, plánuje společnost LodeStar, jeden z předních výrobců v této oblasti, uvést na trh svou chytrou pistoli za cenu v přepočtu kolem 20 000 korun, což je prý jen nepatrně dražší než nákup srovnatelné střelné zbraně bez této technologie.

Zdroj: gizmodo.com