Na Slunci došlo k jedné z 15 nejsilnějších erupcí v historii, je možné, že dojde ke kataklyzmatu
Vědec: Na Slunci došlo k nejsilnější erupci v současném cyklu aktivity.
V úterý 14. května večer došlo na Slunci k nejsilnější erupci. V pětadvacetiletém cyklu sluneční aktivity byla nejblíže té největší – předtím k této události podobného rozsahu došlo v roce 2017. To uvedl vedoucí Laboratoře sluneční astronomie IKI RAS Sergej Bogačev.
Podle Laboratoře sluneční astronomie IKI RAS dosáhlo skóre erupce hodnoty X8.7. Pro srovnání, v sérii slunečních erupcí, k nimž došlo od 10. do 12. května, měla ta nejsilnější skóre X5.8. Po ní vědci poprvé za 20 let oznámili maximální úroveň magnetické bouře G5. A větší událost byla naposledy zaznamenána 6. září 2017 – před šesti lety dosáhla síla erupce úrovně X9.3.
Celkem bylo za uplynulý den na Slunci zaznamenáno šest erupcí – polovině z nich byla přiřazena nejvyšší třída X.
Z noci na středu 15. května ráno došlo k další explozi – její sílu odborníci odhadují jako slabou.
Index sluneční aktivity zůstává podle vědců extrémně vysoký a je na maximální „fialové“ úrovni – páté z pěti možných.
Vědci zdůraznili, že událost byla pozorována ve stejné aktivní oblasti hvězdy jako o týden dříve. Nyní se však toto centrum již přesunulo z linie Slunce – Země, takže s největší pravděpodobností k silnému úderu do magnetosféry planety nedojde. Přesto astronomové varovali, že silné radiační zátěži zemské atmosféry se pravděpodobně nevyhneme.
Vědci předpokládají, že erupce na Slunci a magnetické bouře mohou způsobit anomálie počasí. Odborníci nevylučují, že může začít období extrémních veder a zesílí přírodní katastrofy – povodně, lesní požáry a sucha.
Zdroj: Laboratoř sluneční astronomie IKI RAS , Solar Dynamics Observatory