Na Donbasu se objevil vzácný ukrajinský systém S-300V SAM, co je zač?

Ukrajina nedávno vyslala na Donbas jeden ze svých raketových systémů protivzdušné obrany S-300V, kterých je nedostatek a jsou jedněmi z nejvyšších střel země-vzduch (SAM), které má v současnosti ve výzbroji, uvedl web The Drive.

Ukrajinský transportér S-300V1 se vztyčovacím a radarovým odpalovacím zařízením (TELAR) byl spatřen 12. června v Lysyčansku, uprostřed bojového výběžku drženého po týdny ukrajinskými silami proti krupobití ruské dělostřelecké palby a obrněným útokům.

Kromě toho Ukrajina provozuje raketové systémy protivzdušné obrany S-300P. Oba systémy jsou zhruba podobného ročníku, nasazené Sověty koncem 70. a koncem 80. let, ale s ohledem na různé operační koncepty. Varianta V, která má spíše pásové odpalovací zařízení než kolové vozidlo S-300Ps 8×8, byla vyvinuta Sovětským svazem jako špičkový systém protivzdušné obrany schopný sestřelit balistické střely, řízené střely a letadla na podporu celého divadla pozemní operace. Transportér TELAR S-300V může být nabit až čtyřmi střelami země-vzduch najednou a má integrovaný radar pro sledování a řízení palby, vše v jednom mobilním balení. S-300P využívá více vozidel jako součásti většího systému.

Je možná nabitý střelou 9M83, kterou NATO nazývá SA-12A Gladiator a má maximální dosah asi 75 km. Systém je také kompatibilní s 9M82, NATO označení je SA-12B Giant, raketami, které mohou zasáhnout cíle až do vzdálenosti 125 km. Operační dosah a přesnost systémů SAM ovlivňují různé faktory, ale pokud jsou vyzbrojeny některou z těchto střel a umístěny asi 80 km od ruských hranic v Lysyčansku, za optimálních podmínek by S-300V mohl zaměřovat ruská letadla ve výšce uvnitř jeho hranic.

Neexistuje žádný snadno dostupný zdroj, kolik S-300V měla Ukrajina na začátku války ve službě a nevíme, kolik jich bylo zničeno. Má se za to, že ukrajinská armáda má jen velmi málo variant S-300V, které byly zjevně staženy z dlouhodobého skladu po ruské anexi Krymu v roce 2014. Přesouvá je do oblasti poblíž Severodoněcka a Lysyčanska, kde budou pravděpodobně v dosahu Ruské dělostřelectvo, je významné. Ochota Ukrajiny riskovat raketové systémy naznačuje, že napadení ruského vzdušného prostoru podél předních linií zůstává pro ruské síly kritické, i když největším problémem, kterému v současnosti čelí, je dělostřelectvo.

Zdroj: thedrive.com