Na české mobily útočí podvodné aplikace. Kdo se snaží ušetřit, ten přijde o všechno
V říjnu mohli uživatelé telefonu s Androidem narazit na podvodné aplikace především při stahování obsahu z internetových úložišť či mobilních aplikací a her z neoficiálních obchodů třetích stran. Bezpečnostní specialisté doporučují věnovat pozornost především zabezpečení chytrého telefonu a vyhýbat se podezřele lákavým nabídkám na stahování softwaru a aplikací zdarma či ve výhodných balících.
Nejčastěji detekovaný adware Andreed se objevil ve čtvrtině všech případů. Nadále se šíří prostřednictvím různých modifikací známých her. V září to byla například neoficiální verze hry The Battle of Polytopia. Uživatelé si nebezpečný virus mohou stáhnout ale i při hledání neoficiálně upravených aplikací pro Android, které najdou v nabídce obchodů třetích stran.
Po stažení přitom není vyloučené, že se daná aplikace bude chovat správně a uživatelé nepojmou žádné podezření, že by něco nemuselo být v pořádku. Jako bonus ke stažení ale získají škodlivý kód. Pokud adware Andreed infikuje smartphone, zobrazuje na něm nevyžádanou agresivní reklamu.
Na mobilní malware narazíme nejčastěji při stahování
Stejně jako v září, byly v říjnu dalšími nejčastěji detekovanými škodlivými kódy dropper Agent.KEQ a trojský kůň Hiddad.AYF – počet jeho detekcí dokonce oproti září vzrostl na desetinu všech zachycených případů, jak uvádí server ESET.
Adware Hiddad, trojka v aktuální statistice, je známý tím, že zobrazuje reklamu skrytým způsobem. To znamená, že uživatel prakticky nemá možnost zjistit, ze které aplikace se daná reklama zobrazuje a otravuje ho. „Hiddad.AYF se v říjnu vydával za různé falešné verze aplikací nebo modifikací pro chytrý telefon. Uživatelé ho tentokrát mohli stahovat v domnění, že stahují doplněk pro animované znázornění dobíjení telefonu nebo různé hry. V jednom případě jsme ho identifikovali i ve verzi hry, která vypadala podobně jako hra Minecraft,“ varují experti.
V případě aktuálních hrozeb pro platformu Android v Česku platí nadále varování bezpečnostních specialistů, abychom nestahovali aplikace a hry mimo oficiální obchod pro platformu Android, Google Play. Přestože může být v jiném obchodu třetí strany stažení programu výhodnější či zcela zdarma, riziko, že při stažení vpustíme škodlivý kód do našeho chytrého telefonu, je poměrně vysoké.
Zdroj: redakce, eset.com