Na bramboráky se hodí jedna jediná mouka. Prozradíme jaká
Bramborové placky mají Češi rádi a často je zařazují do svého jídelníčku. Recept na klasickou placku z brambor se přitom v mnoha regionech naší republiky liší. Na jejich přípravu bychom měli volit zejména kvalitní brambory typu C. Pozor si dejte i na přidání správného druhu mouky.
Správná bramborová placka voní po majoránce a česneku. Někdo pro její dokonalou křupavost přidává do těsta i lžíci strouhanky. Jiný smaží placky výhradně na sádle. Způsobů a receptů na voňavé bramboráky existuje hned několik. Základem jsou čerstvě nastrouhané brambory, vejce a česnek. Kromě koření a soli budeme v kuchyni potřebovat i jistý druh mouky. Pokud totiž zvolíte pro přípravu placek např. mouku hrubou, riskujete, že se těsto správně nespojí. Placka se vám potom na pánvi kompletně rozpadne. To jistě nikdo z nás nechce.
Bez mouky placku správně nevytvarujete
Pokud do těsta na bramborové placky nepřidáte alespoň lžíci mouky, nebude možné s ním správně pracovat. Těsto bude lepivé a při smažení se bude rozpadat. Když se nad tím ale zamyslíme, příliš mnoho mouky může také škodit. Do těsta vám stačí opravdu zapracovat maximálně jednu lžíci. Více jak tři lžíce mouky může zapříčinit to, že budou placky tuhé a nepoživatelné. Ideální poměr je maximálně 150 gramů mouky na 1 kg těsta.
Bramborové placky (možno nazývat i lokše) se dají péct na sladko i na slano. Naše babičky je pekly na peci a potírali rozpuštěným sádlem. Poradíme vám, jakou mouku použít, aby se vám těsto na placky snadno připravovalo a výsledek byl doslova k nakousnutí. Už podle starších receptů našich babiček je nejlepší používat v receptu na bramboráky mouku polohrubou. Právě díky tomuto druhu mouky budou placky nadýchané, jemné a zcela dokonalé. Nejméně vhodná je mouka hladká. Způsobuje „gumovost“ placek.
Jak připravit nejlepší bramborovou placku
Bramborové placky by se měly nejlépe smažit na suché pánvi s nepřilnavým povrchem. Pánev navíc musí být perfektně rozehřátá. Správně propečenou placku poznáte tak, že krásně zezlátne, kraje zhnědnou a místy se nafoukne. Po usmažení placku potřete souvislou vrstvou rozpuštěného sádla (možno smíchat i s rozpuštěným máslem).
- tip redakce: bramborové placky zapíjejte vlažným mlékem nebo bílou kávou
Placky můžete navíc plnit takřka vším možným, co doma najdete – kysaným zelím, kouskem špeku nebo hermelínem. Placky se navíc dají připravit jako skvělé vegetariánské jídlo. Kromě brambor využijte např. sezónní směs cukety, mrkve a celeru. K plackám pak připravte i chutný osvěžující dip z kysané smetany a kopru.
Reakcí na to, jako mouku do bramborových placek přidávat, najdeme na internetu spousta. Někteří amatérští kuchaři dokonce doporučují kromě hladké mouky přidat do těsta i lžíci ovesných vloček. Vločky těsto krásně zahustí a přidají jídlu osobitou chuť. V diskuzi na webu Odpovedi.cz se dokonce objevil názor, že do bramborových placek se má mouka přidávat společně s trochou krupice. I ta dle některých uživatelů těsto skvěle zahustí a spojí.
Shodnout se nicméně můžeme na tom, že příprava dobré bramborové placky je velice jednoduchá. Pokazit ji můžete jen tak, že těsto přesolíte nebo placku samotnou na pánvi spálíte. A ideální recept?
- Brambory oloupejte škrabkou a nastrouhejte, nechte chvilku odstát a poté slijte přebytečnou vodu z mísy pryč. Nožem oloupejte a nakrájejte nadrobno cibuli a česnek. Slaninu nakrájejte na kostičky. Na pánvi rozehřejte olej, orestujte cibuli, česnek a slaninu dozlatova, odstavte a nechte trošku vychladnout.
- Směs z pánve přidejte k nastrouhaným bramborám, vmíchejte vejce, bylinky, sůl a pepř. Podle potřeby zahustěte hladkou moukou. Na pánvi s olejem smažte bramboráky z obou stran dozlatova.