Na Arktidě panují středomořské teploty, varuje WMO
OSN oficiálně uznala v úterý 14. prosince 38 stupňů Celsia naměřených v loňském roce na Sibiři za nový arktický rekord a bije na poplach v souvislosti se změnou klimatu, uvádí web The Hack Posts.
Podle Světové meteorologické organizace WMO byly zaznamenány 20. června 2020 v ruském městě Verchojansk úmorné teploty odpovídající 38 stupňům Celsia. Jednalo se tak o nejvyšší teplotu, která kdy byla zaznamenána za polárním kruhem.
Je to vůbec poprvé, co přidala WMO rekordní teploty v Arktidě do svého archivu zpráv o extrémním počasí a přichází to uprostřed bezprecedentní vlny rekordních teplotních skoků na celém světě, uvedla agentura OSN.
Verchojansk leží asi 115 kilometrů severně od polárního kruhu a teploty se zde měří od roku 1885. Teplota, která, jak agentura zdůraznila, „sluší spíše Středomoří než Arktidě“, byla naměřena na meteorologické stanici během mimořádně dlouhé sibiřské vlny veder.
Foto: Photo View/Pixabay
Agentura uvedla, že dosahovaly průměrné teploty na celé arktické Sibiři po většinu loňského léta až 10 stupňů Celsia nad normál. Dodala, že to podpořilo požáry a masivní úbytek mořského ledu.
Vlna veder také sehrála významnou roli v tom, že byl rok 2020 označen za jeden ze tří nejteplejších v celosvětovém měřítku. V loňském roce byl také zaznamenán nový teplotní rekord na antarktickém kontinentu, a to 18,3 stupňů Celsia.
WMO se stále snaží ověřit hodnotu 54,4 stupňů Celsia zaznamenanou v letech 2020 a 2021 na nejteplejším místě na světě – v Údolí smrti v Kalifornii.
Odborníci pracují také na ověření nového evropského teplotního rekordu 48,8 stupňů Celsia zaznamenaném letos v létě v Sicílii.
Archiv sleduje nejvyšší a nejnižší světové teploty, srážky, nejzávažnější krupobití, nejdelší období sucha, maximální náraz větru, blesky a úmrtnost související s počasím. Přidání rekordních arktických veder bylo uznáním dramatických změn v regionu.
Ačkoli se oteplují všechny části planety, některé oblasti se ohřívají rychleji než jiné a tempo změn v Arktidě je více než dvakrát vyšší než celosvětový průměr.
Vytvoření nové kategorie znamená zastoupení obou polárních oblastí poté, co WMO v roce 2007 přidala teplotní extrémy pro oblast Antarktidy.
Vzhledem k tomu, že se jedná o novou klimatickou kategorii v archivu, odborníci neuvedli předchozí teplotní rekord pro tuto oblast, ale uvedli, že zde nikdy předtím nebyla naměřena teplota 38 stupňů Celsia nebo vyšší.
Zdroj: The Hack Posts