Na Arktidě panují středomořské teploty, varuje WMO

OSN oficiálně uznala v úterý 14. prosince 38 stupňů Celsia naměřených v loňském roce na Sibiři za nový arktický rekord a bije na poplach v souvislosti se změnou klimatu, uvádí web The Hack Posts.

Podle Světové meteorologické organizace WMO byly zaznamenány 20. června 2020 v ruském městě Verchojansk úmorné teploty odpovídající 38 stupňům Celsia. Jednalo se tak o nejvyšší teplotu, která kdy byla zaznamenána za polárním kruhem.

Je to vůbec poprvé, co přidala WMO rekordní teploty v Arktidě do svého archivu zpráv o extrémním počasí a přichází to uprostřed bezprecedentní vlny rekordních teplotních skoků na celém světě, uvedla agentura OSN.

Verchojansk leží asi 115 kilometrů severně od polárního kruhu a teploty se zde měří od roku 1885. Teplota, která, jak agentura zdůraznila, „sluší spíše Středomoří než Arktidě“, byla naměřena na meteorologické stanici během mimořádně dlouhé sibiřské vlny veder.

Agentura uvedla, že dosahovaly průměrné teploty na celé arktické Sibiři po většinu loňského léta až 10 stupňů Celsia nad normál. Dodala, že to podpořilo požáry a masivní úbytek mořského ledu.

Vlna veder také sehrála významnou roli v tom, že byl rok 2020 označen za jeden ze tří nejteplejších v celosvětovém měřítku. V loňském roce byl také zaznamenán nový teplotní rekord na antarktickém kontinentu, a to 18,3 stupňů Celsia.

WMO se stále snaží ověřit hodnotu 54,4 stupňů Celsia zaznamenanou v letech 2020 a 2021 na nejteplejším místě na světě – v Údolí smrti v Kalifornii.

Odborníci pracují také na ověření nového evropského teplotního rekordu 48,8 stupňů Celsia zaznamenaném letos v létě v Sicílii.

Archiv sleduje nejvyšší a nejnižší světové teploty, srážky, nejzávažnější krupobití, nejdelší období sucha, maximální náraz větru, blesky a úmrtnost související s počasím. Přidání rekordních arktických veder bylo uznáním dramatických změn v regionu.

Ačkoli se oteplují všechny části planety, některé oblasti se ohřívají rychleji než jiné a tempo změn v Arktidě je více než dvakrát vyšší než celosvětový průměr.

Vytvoření nové kategorie znamená zastoupení obou polárních oblastí poté, co WMO v roce 2007 přidala teplotní extrémy pro oblast Antarktidy.

Vzhledem k tomu, že se jedná o novou klimatickou kategorii v archivu, odborníci neuvedli předchozí teplotní rekord pro tuto oblast, ale uvedli, že zde nikdy předtím nebyla naměřena teplota 38 stupňů Celsia nebo vyšší.

Zdroj: The Hack Posts