Mráz je pro Rusy jedinou šancí. Jinak jejich sovětský skanzen uvízne v bahně a bude konec

Rusko se v nadcházejících měsících chystá zahájit novou ofenzivu. Kromě výcviku mobilizovaných vojáků a hromadění munice se Rusové vydávají na cestu po zemi. Vysvětlujeme, proč je nedávné chladné počasí jedinou šancí na ofenzívu.

Po sérii porážek potřebují Rusové nějaké vítězství, které jim podle Kremlu plánovaná ofenziva na východě zajistí. V souvislosti s tím Vladimir Putin navštívil Volgograd v den 80. výročí vítězství u Stalingradu, jak píše server Meduza, což má zjevně za cíl vytvořit v Rusku válku na Ukrajině jako ruskou vlasteneckou válku 2.0.

Zdá se, že Rusové chtějí využít ještě nedávných mrazů, kdy je země stále pokryta ledem. V takových podmínkách je pro mechanizované a obrněné jednotky poměrně snadné operovat na úkor pěchoty a taženého dělostřelectva, které jsou pro ofenzivu nezbytné.

To je důležité, protože v případě Ukrajiny se jedná o tzv. rasputiku. Jedná se o období tání sněhu před příchodem a odchodem zimy, které mění všechny bezcestné oblasti na Ukrajině v obrovské bahnité bažiny.

Ukrajinské bahno je dokonce schopné znehybnit tanky, jak jsme viděli během kyjevské epizody války na Ukrajině. Putinovu armádu potkal stejný osud jako vojska Napoleona Bonaparta při invazi do Ruska v roce 1812 a vojska Třetí říše při útoku na SSSR v roce 1941, jak píše server Britannica.

Tento stav bude trvat až do léta, které opět umožní nasazení těžké techniky na frontě, což zvýhodní obránce a umožní Ukrajincům pokračovat v krvácení Rusů pomocí dělostřelectva a bezpilotních letounů. Na druhou stranu nemáme proč počítat s ukrajinským protiútokem v nejbližších měsících za použití moderních tanků darovaných zeměmi NATO (zásobování a výcvik Ukrajinců bude trvat několik měsíců).

Na druhou stranu Rusové, tlačeni nutkáním dosáhnout jakéhokoli vítězství na frontě, které je nutné pro účely vnitřní propagandy, tolik času nemají. Dá se tedy očekávat, že do bitvy o Bakhmut vrhnou v podstatě vše, co mají. Poslední ruské zisky v okolí Bachmutu byly dosaženy taktikou masivních útoků pěchoty, které skončily obrovskými ztrátami hlavně wagnerovců.

Zdroj: redakce – autorský text, britannica.com, Wikipedia, meduza.io