Mohou mořské řasy zachránit planetu? Vědci tvrdí, že snadno dokážou odstranit uhlík z atmosféry
Inovativní minifarmy s mořskými řasami, které jsou unášené po hladinách oceánů, mohou pomoci udržet příznivé klima na Zemi, píše web Freethink.
Za strážce klimatu na Zemi jsou považované tropické lesy, protože mají schopnost odstraňovat oxid uhličitý z atmosféry. Ale protože požáry lesy ničí a uvolňují uhlík zpět do atmosféry, vědci zkoumají „jiný les“ – mořské řasy. Tyto podvodní džungle jsou velmi účinné při ukládání uhlíku. Pokud to zní příliš futuristicky a „přitažené za vlasy“, první pokusy naznačují, že je to cesta reálná.
„Řasy stejně jako stromy odebírají oxid uhličitý z atmosféry a ukládají ho ve svých tkáních během fotosyntézy,“ říká Colette Feehanová, mořská ekoložka z americké Montclair State University a tvrdí, že produktivita mořských chaluh je srovnatelná s tropickými deštnými pralesy. „Když jsou chaluhy na hladině, potřebují sluneční světlo, aby mohly růst a absorbovat uhlík. Ale jakmile poté klesnou do hluboké vody, kde prostředí omezuje rozklad, uhlík zůstane pohřbený na dně oceánu na stovky nebo tisíce let,“ vysvětluje.
Výzkum začíná ukazovat, že v boji s uhlíkovými emisemi mohou hrát zásadní roli farmy s mořskými řasami. Mořské řasy obvykle rostou poblíž pobřeží, kde do mělké vody proniká sluneční světlo. Farmy mohou pěstovat řasy připoutané k biologicky odbouratelným plovákům. Zatímco rostou, plováky je udržují blízko hladiny a zachycují nezbytné sluneční světlo. Jakmile řasy dosáhnou zhruba po půl roce kritické hmotnosti, listy plné uhlíku jsou pro bóje příliš těžké a potopí se na mořské dno. Řasy rychle rostou a rychle klesají.
První taková farma už pěstování řas testuje na východním pobřeží USA. Její expert Adam Baske říká, že Maine Fresh Sea Farms má asi 1600 bójí, které jsou opatřeny sledovacím zařízením. „Doufám, že v budoucnu budou miliony takových farem, které budou hromadit miliardy tun uhlíku z ovzduší,“ věří Adam Baske. Dosud opomíjené rostliny tak mohou podle něho sehrát hlavní roli ve snaze o udržitelnost klimatu na Zemi.
Zdroj: Freethink