Mistrovství světa ve fotbale se pyšní technickou zajímavostí. Katarský stadion je 100% rozebíratelný a vyrobený z přepravních kontejnerů

V Dauhá byl dokončen Stadion 974, stadion pro 40 000 diváků, který vytvořili španělští architekti ze společnosti Fenwick Iribarren Architects a který byl postaven z repasovaných přepravních kontejnerů a modulární oceli.

Stavba, dříve známá jako stadion Ras Abu Aboud, bude prvním zcela rozebíratelným stadionem v historii mistrovství světa.

Stadion 974 byl postaven v Kataru a je pojmenován podle předvolby země a počtu námořních kontejnerů, které byly při jeho stavbě použity. Katar označil stadion 974 za průkopnický příklad udržitelnosti velkých akcí.

Nový stadion prý bude postaven převážně z recyklovaných nebo recyklovatelných materiálů a po skončení mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 v prosinci, kdy už nebude potřeba, bude rozebrán a přestěhován.

V období od zahajovacího dne 21. listopadu do finále šampionátu 18. prosince 2022 se odehraje 64 zápasů s 32 národními týmy na 64 různých stadionech mistrovství světa, včetně stadionu 974.

Podle Bodoura Al-Meera, vedoucího oddělení udržitelného rozvoje místního organizačního výboru v Kataru, Supreme Committee for Delivery & Legacy, se země snaží dosáhnout rovnováhy mezi rozvojem a životním prostředím.

„Katar je malá a rychle se rozvíjející země a pořádání mistrovství světa urychlilo naše národní rozvojové plány,“ řekl Al-Meer na nedávné virtuální konferenci o regenerativních sportovních akcích.

Zdroj: Interesting Engineering; redakce