Mise NASA Artemis II. a III. se odkládají na později

Vedoucí NASA oznámili, že kvůli obavám o bezpečnost odsunují mise Artemis II. a Artemis III. Artemis II, která vyšle čtyři astronauty na okružní cestu kolem Měsíce a která byla původně naplánována na listopad 2024, má nyní odstartovat v září 2025, Artemis III. o rok později.

„Bezpečnost je naší nejvyšší prioritou, a abychom týmům Artemis poskytli více času na zvládnutí výzev s prvním vývojem, provozem a integrací, budeme věnovat více času Artemis II. a III.,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson.

Hlavním důvodem pro přeplánování misí Artemis je zajištění bezpečnosti posádky, uvedli zástupci NASA. Artemis II. bude první letový test s astronauty na palubě kosmické lodi Orion a bude vyžadovat spolehlivost všech systémů kontroly prostředí a podpory života. Nedávné testování však odhalilo problémy s komponentou obvodu odpovědnou za ventilaci vzduchu a regulaci teploty. Tento problém, stejně jako problém s baterií, bude podle prohlášení vyžadovat více času na vyřešení, než umožňoval původní plán Artemis, uvádí Live Science.

NASA také vyšetřuje neočekávanou ztrátu ochranného materiálu z tepelného štítu kosmické lodi Orion během její mise Artemis I., která odstartovala v listopadu 2022 a byla dokončena v prosinci.

„Od Artemis I. jsme se toho hodně naučili,“ uvedl Nelson v prohlášení. „Vracíme se na Měsíc způsobem, který jsme nikdy předtím neměli, a bezpečnost našich astronautů je nejvyšší prioritou NASA při přípravě na budoucí mise Artemis.“

Mezi astronauty vybranými pro Artemis II. a III. patří první žena a osoba jiné barvy pleti, která přistála na Měsíci.

Artemis je dlouhodobá průzkumná mise, jejímž cílem je provádět vědu na Měsíci s astronauty a připravit se na budoucí lidské mise na Mars.

zdroj: Live Science