Mise na Měsíc dopraví lidské ostatky

V pondělí 8. ledna má odstartovat historická komerční mise na Měsíc. V rámci této mise bude na Měsíc dopraveno něco neobvyklého – lidské ostatky. Tento krok vyvolává kontroverze ohledně rozsahu a povahy soukromých vesmírných letů.

Mise, která má startovat z Kennedyho vesmírné základny v USA, bude realizována společností United Launch Alliance. Její cíl? Dostat na Měsíc přistávací modul Astrobotic Technology, který bude nesmírně unikátní náklad: vzorky lidské DNA a popel zesnulých, píše portál Space.

Lidské ostatky na Měsíci: Nová éra pohřbívání?

Celestis, společnost nabízející alternativní smuteční služby, přichází s myšlenkou poslat část lidského popela a vzorků DNA na Měsíc. Tento koncept není zcela nový. Už v 90. letech NASA poslala na Měsíc ostatky geologa Eugena Shoemakera. Nyní se plánuje podobný poslední odpočinek pro několik bývalých amerických prezidentů a tvůrců kultovních sci-fi děl.

Protesty proti pohřbívání na Měsíci

Naproti tomu, akce vyvolala vlnu protestů. Zástupci kmene Navaho, stejně jako další domorodé kultury, vnímají Měsíc jako posvátné místo. Rozptýlení lidských ostatků na Měsíci je pro ně považováno za znesvěcení.

Zdroj: Space