Megaton: Nejnovější dánský projekt v hodnotě 9 miliard dolarů na využití větrných a solárních elektráren pro výrobu zeleného vodíku

Nejnovější plán Dánska, které se chce stát klíčovým hráčem na světovém trhu s tzv. e-palivy, si klade za cíl do roku 2030 využít 4 GW solární a větrné energie k výrobě zeleného vodíku.

Dánsko se tak skutečně snaží naplnit klimatický plán EU, o kterém jsme psali zde. Dánský developer GreenGo Energy představil svůj projekt Megaton v hodnotě 8 miliard eur (přibližně 190,5 miliard Kč), který má vyrábět více než milion tun „zelených paliv“ pomocí 2GW vodíkových elektrolyzérů poháněných obnovitelnými zdroji, píše server Recharge News.

Lokalita energetického parku Megaton v obci Ringkøbing-Skjern na západě Dánska „těží z doplňujících se forem výroby solární a větrné energie – jde o hybrid, který lze vyvážit tak, aby elektrolýza probíhala optimálně po celý rok“, uvedla společnost.

4 GW větrných a solárních projektů, včetně 2 GW větrných elektráren na moři, které budou pocházet ze stávajícího portfolia společnosti GreenGo, vyrobí ročně 11,5 TWh, což odpovídá více než 30 % celkové spotřeby energie v Dánsku.

Megaton se připojuje k dalším velkým projektům na výrobu zeleného vodíku, které jsou plánovány v Dánsku, jež se chce do roku 2030 stát významným výrobcem e-paliv, včetně projektů společnosti Orsted, která je světovým šampionem v oblasti větrných elektráren na moři.

„Díky projektu Megaton a výstavbě jednoho z největších energetických parků na světě v západním Jutsku se Dánsko opět zapíše na mapu světa jako lídr v přechodu na 100% zelenou energii a zelená paliva, která jsou nezbytná pro dosažení globálních cílů v oblasti klimatu do roku 2050,“ řekl generální ředitel společnosti GreenGo Karsten Nielsen.

Zdroj: GreenGoEnergy, Rechargenews.com, redakce