Zde je plán Evropy, jak se stát prvním klimaticky neutrálním kontinentem

EU se snaží dosáhnout čisté nulové spotřeby od modernizace budov po přehodnocení zemědělství, elektrifikaci dopravy a upřednostňování zalesňování, jak uvádí server Wired.

Druhá největší ekonomika světa se snaží stát se do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem a zároveň snížit své emise o 55 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. Aby těchto milníků dosáhla, představila Evropská komise v roce 2019 tzv. Zelenou dohodu.

Síla moře

Zelená dohoda plánuje urychlit investice do obnovitelných zdrojů energie, zejména do větrné energie na moři, přílivové energie a dalších zdrojů energie, které by využily 68 000 km pobřeží bloku. Zelená dohoda se však netýká pouze obnovitelných zdrojů energie. Očekává se také, že vodík bude klíčovou náhradou zemního plynu.

Elektrická alej

Představte si budoucnost, kde jsou dálnice lemovány elektrickými dobíjecími místy, města protínají cyklostezky a je snadnější cestovat vysokorychlostní železnicí. Taková je vize Green Deal pro budoucnost dopravy s nulovými emisemi. Návrh však neznamená konec ostatních druhů dopravy. Místo toho se počítá s tím, že letadla a lodě budou jezdit na udržitelná paliva.

Vlna renovací

Evropa je proslulá svými malebnými budovami; vzpomeňte si na pestrobarevná kodaňská nábřeží nebo ikonické střechy Paříže. Komise však zhruba 75 procent z nich označila za energeticky neefektivní. Proto Zelená dohoda navrhuje masovou renovaci stávajících obytných, komerčních a veřejných budov, která by do roku 2050 zajistila, že všechny stávající budovy budou mít nulové emise.

Lesy budoucnosti

Evropské lesy a lesní porosty čelí stále většímu ohrožení lidskou činností, nemocemi a lesními požáry. Zdravé lesy jsou však zásadní pro ukládání a pohlcování uhlíku. Proto je cílem Zelené dohody zlepšit kvalitu i množství evropských lesů, mimo jiné vysazením 3 miliard stromů do konce desetiletí.

Z farmy na vidličku

Cílem strategie EU Farm to Fork je snížit ekologickou stopu potravinového systému bloku omezením používání pesticidů a snížením prodeje antimikrobiálních léčiv, jako jsou antibiotika, pro hospodářská zvířata o 50 %. Navrhuje také podpořit ekologické zemědělství a najít způsoby, jak zvýšit počet včel na zemědělské půdě.

Modrá ekonomika

Více než 4 miliony lidí pracují v evropském námořním průmyslu a Zelená dohoda chce snížit ekologickou stopu v této „modré ekonomice“. Vedle dekarbonizace námořní dopravy to bude znamenat hledání způsobů, jak snížit znečištění mikroplasty, zvrátit úbytek biologické rozmanitosti, zlepšit recyklaci lodí a motivovat rybáře ke sběru odpadků a rybářského náčiní ztraceného na moři.

Vědecká velmoc

EU směřuje obrovské částky na financování nových nápadů. Výzva na výzkum v rámci Zelené dohody v hodnotě 1 miliardy EUR, v přepočtu cca 24 miliard Kč, dosud podpořila projekty, jejichž cílem je vyrábět zelený vodík v Německu nebo předpovídat lesní požáry ve Španělsku.

Zdroj: wired.com, redakce