Makety ruských systémů S-300 v USA. Panují spekulace, k jakým cílům jsou určeny

Snímky zveřejněné na internetu ukazují ruské systémy protivzdušné obrany S-300 a Tor-M1 přepravované na železničních plošinách. Zatímco teoreticky transporty nevzbuzují podezření, v praxi se klamavě podobají skutečným maketám zbraní, jak píše web Defense Romania.

Účel amerických přepravovaných maket ruských raketových systémů země-vzduch není znám. Může to souviset s vojenským cvičením amerických vojáků, i když není vyloučeno ani to, že makety mohou být na Ukrajinu zaslány v rámci vojenské pomoci.

Analytici z Clash Report na Twitteru poznamenali, že systémy jsou extrémně realistické.

Návnady nebo cvičné makety? Ruské zbraně spatřené v USA

Především je třeba poznamenat, že nafukovací makety se na frontě používají již řadu let. Ukázkovým příkladem je používání atrap obrněných strojů během druhé světové války. Britové tehdy nasazovali atrapy tanků a dělostřelectva, aby zmátli své protivníky ohledně velikosti a síly jejich armád. Podobné makety prováděli i Japonci, ale jejich konstrukce byly snadno odhalitelné kvůli špatné kvalitě provedení.

Nafukovací makety se na frontě používají dodnes. Ukrajinští obránci v současnosti nasazují mimo jiné nafukovací HIMARS, které se Rusové usilovně snaží zničit. Ostřelování makety, která vypadá jako skutečné zařízení, je pro Ukrajince zanedbatelnou ztrátou, ale pro Rusy obrovskou, a to vzhledem k vysokým cenám používaných raket.

Makety ruských raket S-300 a Tor-M1 pozorované v USA by teoreticky mohly skončit na Ukrajině a sloužit Rusům jako návnada. To by nebyl překvapivý scénář vzhledem k tomu, jak jsou tyto konstrukce na Ukrajině populární.

Na druhou stranu by však vysoká přesnost konstrukce mohla naznačovat, že americká armáda dodává atrapy pro vlastní potřebu. Na internetu nechybí hlasy, že velmoc možná pracuje na technologii založené na umělé inteligenci. Ta může vyžadovat přesnou reprezentaci stroje, který se naučí rozpoznávat nepřátelské objekty. Armáda může makety využívat také k výcviku stíhaček – k co nejpřesnějšímu rozpoznávání cílů.

Zdroj: redakce, defenseromania.ro