Má teplota lidského těla vliv na globální oteplování?
Lidé obvykle vyzařují přibližně 100 W tepla, což odpovídá klasické žárovce. V omezeném prostoru může tělesné teplo lidí zvýšit okolní teplotu, ale v globálním měřítku je tento efekt zanedbatelný, zvláště ve srovnání s obrovským množstvím tepelné energie, kterou planeta přijímá například ze Slunce, píše se na webu sciencefocus.com.
Obecně platí, že globální oteplování není způsobeno zdroji tepla na Zemi, ale spíše skleníkovými plyny v atmosféře, které brání teplu (převážně ze Slunce) rozptylovat se do vesmíru. Jako lidé tedy máme mnohem větší vliv na klima spalováním fosilních paliv a tím vytvářením skleníkových plynů, než máme z našeho tělesného tepla.
Klima na Zemi tedy naše tělesná teplota příliš neovlivňuje. Naopak teplota na Zemi ovlivňuje nás, uvádí se na serveru tekdeeps.com. Vědci totiž nedávno zjistili, že teplota byla hlavním faktorem, který v posledních milionech let ovlivňoval změny tělesné velikosti u lidí. V chladnějších a drsnějších podmínkách měli lidé většími těla, zatímco teplejší podnebí je spojeno s těly menšími.
„Větší těla mohou jedince chránit před nízkými teplotami. Čím větší jste, tím menší je váš povrch v porovnání s vaším objemem, takže účinněji šetříte teplo,“ vysvětluje Andrea Manica, profesor evoluční ekologie na anglické univerzitě v Cambridge.
Zdroj: sciencefocus.com; tekdeeps.com