Letadlo na solární pohon může létat ve vzduchu třeba rok, aniž by muselo přistát

V srpnu roku 2021 začalo americké námořnictvo spolupracovat s americko-španělskou leteckou společností Skydweller na stejnojmenném letadle bez posádky, které je díky solárním panelům na obou křídlech schopné zůstat ve vzduchu třeba i rok, aniž by muselo přistát.

Podle webu InterestingEngineering získala minulý měsíc společnost Skydweller kontrakt v přepočtu za 326 milionů korun od Defence Innovation Unit (DIU) ve spojení s americkým námořnictvem na pokrok a integraci technologií na podporu vývoje letounu Skydweller.

Díky výsledkům z posledního vývoje by letadlo dokázalo zůstat ve vzduchu třeba i celý rok a sloužit jako první komerčně životaschopný „pseudo-satelit“ na světě. 

„Pseudosatelit je letadlo, které zůstává ve vzduchu neomezeně dlouho. A jako takový může dělat v podstatě cokoli, co byste si představovali, že umí satelit,“ řekl generální ředitel společnosti Skydweller, Dr. Robert Miller. Protože se letadlo může vrátit na Zemi, kdykoli si jeho operátoři přejí, nevytvářelo by problém s vesmírným odpadem, kterému dnes většina satelitů čelí.

Dr. Miller a jeho tým zkonstruovali letadlo tak, aby bylo schopno létat autonomně jako dron. V letadle může být pilot kvůli bezpečnosti, ale není to nutnost. Miller nyní doufá, že letoun by mohl být v provozu již v roce 2023. Jakmile bude nasazen, mohl by poskytovat komunikační systém, snímkování Země, stejně jako reakci na katastrofy nebo třeba monitorování přírodních zdrojů, jako například nezákonný rybolov nebo úniky ropy z hlubinných vrtů. 

Jak se uvádí na webu Edition.CNN, projekt přitahuje zájem vládních a vojenských organizací. Americké námořnictvo investovalo 5 milionů dolarů (v přepočtu 116 milionů korun) do vývoje letounu Skydweller, aby prozkoumalo schopnost letadla provádět námořní hlídky, pro které v současnosti využívá drony, které údajně nedokáží létat déle než 30 hodin.

Zdroj: interestingengineering.com, edition.cnn.com