Laserové zbraně budou brzy realitou. Laser namontovaný na transportéru Stryker dokázal sestřelit několik cílů
Američané již několik let testují laserové zbraně a podle posledních zpráv je 50kilowattový laser namontovaný na transportéru Stryker schopen sestřelit minometné granáty nebo malé bezpilotní letouny, jak napsal server Task and Purpose.
V rámci programu Directed Energy Maneuver-Short Range Air Defense plánuje americká armáda ještě letos pořídit čtyři laserem vybavené Strykery, které budou dále testovány. Na programu se podílejí dva týmy, z nichž jeden zahrnuje společnost Lockheed Martin se systémem DEIMOS a druhý tvoří společnosti Raytheon a Kord Technologies.
Tentokrát máme informace od společnosti Raytheon, která se chlubí účinností svého 50kilowattového laseru během nedávných čtyřtýdenních testů na střelnici White Sands ve státě Nové Mexiko. Podle společnosti byl laserový systém schopen neutralizovat hromadnou palbu 60mm minometů a dokázal sestřelit několik malých a dokonce i velkých dronů.
Použití laserů proti bezpilotním letounům nebo přilétajícím raketám či minometným střelám je mnohem levnější než salva z kanónů s programovatelnou municí, jako je například Rheinmetall Skynex. Přestože pořízení laserových systémů nebude levné, odhaduje se, že náklady na likvidaci jednoho cíle by mohly činit pouhé 1-4 dolary, v přepočtu cca 22 – 88 Kč.
Kromě toho mají laserové systémy delší pracovní dosah než 4 km a paprsek se pohybuje rychlostí světla, takže přesnost je senzační. Poukazují také na větší spolehlivost díky menšímu počtu pohyblivých částí, teoretickou „nekonečnost munice“ a možnost „tiché střelby“, která není u klasických kanónů nebo antiraket možná.
Nevýhodou je však otázka napájení a chlazení elektroniky, ale současné systémy o výkonu 50 kW ukazují, že to lze provést pouze s motorem obrněného vozidla nebo s poměrně kompaktní elektrocentrálou.
Systémy tohoto typu budou ideální pro ochranu předsunutých základen nebo jako posílení protivzdušné obrany konvojů ve spojení s klasickými dělovými nebo raketovými systémy, protože 50kW lasery nejsou vhodné pro dostatečně rychlý boj s obrněnými cíli. Jedná se v podstatě o stejnou koncepci jako izraelský systém Železný paprsek, který byl navržen jako levnější řešení pro stíhání než antirakety Tamir.
Zdroj: taskandpurpose.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]