Kybernetické hrozby číhají hlavně o prázdninách. Tyto postupy je třeba mít na paměti, když jste na dovolené

Internet se stal nedílnou součástí i dovolené, a proto se vyplatí dbát i na svou online bezpečnost. Odborníci na kybernetickou bezpečnost radí, jakými postupy se řídit, abyste se nedostali do problémů s kybernetickou kriminalitou.

Během cesty na dovolenou často používáme chytré telefony. Pomáhají nám najít nejlepší nabídky, hotely, restaurace, památky nebo jiná zajímavá místa k návštěvě. Tento stav se jistě nezmění, zejména proto, že Evropská unie snížila sazby za přenos dat, volání a textové zprávy. Odborníci ze společnosti Fortinet doporučují mít v tomto období na paměti několik základních pravidel, která pomohou vyhnout se potížím spojeným s činností kybernetických zločinců.

Podle odborníků na kybernetickou bezpečnost je důležité věnovat pozornost čtyřem základním postupům, abyste se vyhnuli problémům s kybernetickou bezpečností v zahraničí.

Odborníci radí, že musíte především:

  • pečlivě zkontrolujte, ke které síti WiFi se připojujete,
  • sledujte prázdninové akce,
  • chránit hesla a přístup k účtům,
  • se neustále vzdělávali o online hrozbách a při pohybu v digitálním světě prováděli velmi podobná opatření jako v reálném světě.

Udržování bezpečného připojení k webu je naprostým základem udržování tzv. kybernetické hygieny. Častým pokušením pro turisty na dovolené je připojit se k veřejným sítím Wi-Fi, které jsou k dispozici například na letištích, v hotelech nebo restauracích. Mnohé z nich jsou samozřejmě bezpečné. V takových situacích je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože zločinci si mohou vytvořit vlastní nezabezpečenou síť Wi-Fi s názvem podobným názvu restaurace nebo hotelu, kde je potenciální oběť ubytována.

Letos je přece jen možné navštívit téměř celou Evropu bez větších problémů a mnoho lidí hledá v době vysokých cen zájezdů speciální nabídky. Kyberzločinci si to dobře uvědomují, a proto je třeba dávat si pozor zejména na podvodné e-maily, které jsou zasílány pod záminkou speciálních nabídek na dovolenou.

Zločinci hledají přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a dalších služeb, jako jsou sociální sítě a e-mail. Abyste je mohli během dovolené bezpečně používat, doporučujeme zapnout dvoufaktorové ověření přístupu k účtu, pokud je to možné, např. zadáním kódu ze zprávy SMS. Příchozí SMS vás navíc může upozornit na situaci, kdy se pachatel pokouší přihlásit např. k e-mailu nebo bankovnímu účtu, abyste mohli podniknout příslušné kroky.

Zdroj: fortinet.com