Který spotřebič „žere“ nejvíc elektřiny? Žehlička to není
Většina Čechů neví, který spotřebič spotřebovává v domácnosti nejvíce elektřiny. Vysoké ceny elektřiny vedou Čechy k hledání úspor. Vzhledem k množství elektrických zařízení, kterými jsme obklopeni, je nutné vědět, kolik elektřiny spotřebují, píše server Attainable Home. Jen tak můžeme vhodným způsobem změnit své návyky, aby v našich peněženkách zůstalo co nejvíce peněz.
Obecně platí, že největšími žrouty bývají starší spotřebiče, které nejsou vybaveny nejrůznějšími úspornými režimy. Moderní domácí elektronika je proto označena energetickými štítky, podle nichž si můžete vybrat produkt s nižší spotřebou energie. Čím více je na štítku za písmenem A znamének „+“, tím lépe pro vaši peněženku, ale i přírodu.
Lednička a mrazák
Pokud jde o energetickou náročnost, lednička a mrazák, ať už se jedná o jeden kombinovaný produkt, nebo dva různé spotřebiče, patří na poli bílé techniky mezi rekordmany.
I u chladicích a mrazicích pomocníků platí, že čím starší spotřebič je, tím více energie spotřebovává, rozdíl mezi 10 let starou chladničkou a novým výrobkem může činit až 1 000 Kč ročně. Taková částka už stojí za úvahu. Nevyplatilo by se vám tedy našetřit na nový a úspornější spotřebič? Je to určitě účinný způsob, jak snížit spotřebu.
Co sušička prádla?
Je sice pohodlné nemuset se zdržovat s čekáním, než prádlo na šňůře uschne, ovšem tento spotřebič nepatří zrovna k nejúspornějším pomocníkům v domácnosti. Podle americké Rady pro obranu přírodních zdrojů jsou nejrůznější sušičky hned po lednici druhým největším žroutem energie.
Tento elektrospotřebič rovněž není šetrný k textilním vláknům tak jako poctivé vysušení na šňůře. Laboratorní testy prokázaly, že po pravidleném vysoušení v sušičce se prádlo opotřebuje třikrát rychleji, než při běžném sušení. Pokud se nechcete tohoto komfortu nadobro vzdát, snažte se sušičku a sušení na šňůře střídat – poděkuje vám nejen vaše peněženka, ale rovněž oblečení.
Kolik elektřiny spotřebuje televize?
V domácnostech náruživých diváků může televize spolykat až desetinu nákladů na energii. Nejvíce elektřiny spotřebují plazmové modely, které po krátkém plazmovém boomu postupně nahradily televize s LCD a LED obrazovkami. Navzdory tomu, že slovní spojení „úsporná televize“ zní trochu divně, vyplatí se při jejím nákupu opět řídit energetickým štítkem.
Pokud ale patříte mezi filmové fajnšmekry, kteří požadují co nejkvalitnější obraz i zvuk, budete se muset smířit s tím, že si za kvalitu spotřebiče i zážitku ze sledování připlatíte. Pak se alespoň snažte televizi zapínat pouze tehdy, kdy se chystáte ji skutečně sledovat, a nevyužívejte ji pouze jako zvukovou kulisu.
Pračka a myčka nádobí
Oba tyto spotřebiče se mohou prodražit nejen kvůli tomu, že se v nich protočí desítky litrů vody, ale i kvůli spotřebě elektřiny. Pro oba zároveň platí, že se je vyplácí zapínat až ve chvíli, kdy jsou plné špinavého nádobí nebo oblečení.
U modernějších praček i myček sice existují úsporné programy speciálně určené pro menší náplň, ale nejekonomičtěji čistého prádla či nádobí dosáhnete při úplném naplnění spotřebiče.
Pokud jde o praní, až čtvrtinovou úsporu vám zajistí také snížení teploty pracího cyklu. Většina prádla nevyžaduje praní na 60 °C, jak jsou mnozí zvyklí. V kombinaci s kvalitním pracím prostředkem mnohdy dosáhnete zářivých a voňavých výsledků už při 30 a 40 °C. Je to jednoduchý způsob, jak snížit spotřebu energie.
Největším žroutem je indukční deska
Indukční deska je v dnešní době stále více oblíbená. I přestože na indukci přivedete vodu k varu nejrychleji, je indukční varná deska jednoznačně největším žroutem elektřiny. Za rok používání za ní zaplatíte v průměru přes 2 500 Kč. Peníze vám tak indukce rozhodně neušetří, díky rychlosti ale uspoříte při vaření alespoň čas.
Zdroj: attainablehome.com, apreparedkitchen.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]