Kryptoměny nepřinesly společnosti nic užitečného, říká šéf společnosti Nvidia

Během nedávného boomu kryptoměn vydělala společnost Nvidia na prodeji grafických karet jmění. Oficiálně se sice snažila omezit výkon svých GPU při těžbě, ale zároveň neměla problém prodávat speciální modely určené pro těžbu. Nyní se od představitelů společnosti dozvídáme, že ve skutečnosti kryptoměny nepřinášejí společnosti nic pozitivního a že je mnohem lepší využít výkon GPU pro výpočty umělé inteligence, píše portál Cryptopolitan.

Michael Kagan, technologický ředitel společnosti Nvidia, se podělil o svůj názor na kryptoměny. Jeho společnost sice během boomu kryptoměn vydělala obrovské peníze, ale z dlouhodobého hlediska podle něj trh nemá co nabídnout. Částečně z tohoto důvodu společnost v jednu chvíli představila verze karet s omezovačem těžby, označené LHR. Kagan tvrdí, že těžba i výpočet umělé inteligence vyžadují velký výpočetní výkon, ale užitečná je jen ta druhá.

„Všechny tyhle kryptoměnové věci vyžadovaly paralelní zpracování, a v tom Nvidia vyniká. Proto si lidé na těžbu naprogramovali právě GPU. Nakoupili spoustu hardwaru a nakonec se to všechno zhroutilo, protože kryptoměny nepřispěly společnosti ničím užitečným. S umělou inteligencí je to jinak.“ říká šéf Nvidia.

Kagan připomíná, že mu boom kryptoměn připomněl situaci na trhu vysokofrekvenčního obchodování. Odvětví objednávalo obrovské množství hardwaru od společnosti Mellanox (dnes součást Nvidie) jen proto, aby ušetřilo pár sekund při komunikaci mezi datovým centrem a burzou. A zde, a na trhu s kryptoměnami, společnost jednoduše prodávala hardware ve snaze vydělat peníze. Přitom si uvědomovala, že je to celé prostě šílené.

V současné době je těžba na kartách zcela nerentabilní, což je z velké části způsobeno přechodem Etherea na algoritmus PoS. Zatím to také nevypadá, že by se na obzoru objevil nějaký jiný token, který by převzal štafetu po ETH. Navzdory tomu je dopad boomu kryptoměn na trh s kartami stále silný a ceny hardwaru zůstávají stále poměrně vysoké.

Zdroj: Cryptopolitan