Koncept zařízení ve tvaru páteře dokáže přeměnit energii vln na elektřinu

Společnost Sea wave energy limited (SWEL), která se zabývá výzkumem a vývojem a sídlí na Kypru a ve Spojeném království, vyvíjí již více než 10 let jedinečné plovoucí zařízení ve tvaru páteře, které využívá energii vln a přeměňuje ji na elektřinu. Převodník energie vln (WEC) – nazvaný „Wave Line Magnet“ – nabízí cenově dostupnou, nenáročnou údržbu a klimaticky šetrnou alternativu k tradičním technologiím.

Začátkem tohoto roku společnost představila koncepční návrh simulující mechanismus svého nejnovějšího modelu Waveline Magnet. Společnost SWEL vyvinula a otestovala svá zařízení v nádržích s vlnami a v živém mořském prostředí. Výzkum a vývoj naznačuje, že i v současném vývojovém stavu může Waveline Magnet produkovat značné množství energie za mimořádně nízké náklady a konkurovat i neobnovitelným zdrojům, píše portál InceptiveMind.

Magnet Waveline se skládá z řady plovoucích plošin propojených centrálním energetickým systémem ve tvaru páteře, čímž vzniká flexibilní a modulární zařízení, které plynule kopíruje pohyb vln. Taková jedinečná interakce s vlnami umožňuje společnosti SWEL regulovat, kolik energie se z vln získává řízeným a nerušivým způsobem. Tato bezproblémová interakce bez tření je jedinečnou vlastností technologie, která jí umožňuje pracovat v harmonii a synchronizaci s nasazenou mořskou oblastí bez ohledu na profil vln a povětrnostní podmínky.

Díky nízké hmotnosti použitých materiálů, jako jsou plasty a vyztužené plasty, má Waveline Magnet přirozeně nízké výrobní náklady.

Zjednodušená modulární konstrukce magnetu Waveline má navíc tu výhodu, že se snadno opravuje, udržuje, vyrábí a přepravuje. Vzhledem k tomu, že většinu zařízení lze vyrobit z recyklovaných materiálů, nepřispívá k rostoucímu problému materiálového odpadu jako solární panely nebo větrné turbíny.

Společnost SWEL tvrdí, že jedno zařízení Waveline Magnet bude mít za správných podmínek a sil (tj. podle Technologie plošného tváření – ohýbání) výkon přes 100 MW. Její testy v terénu také naznačují, že čím větší je síla vln, tím více energie lze využít. Surový mechanický výkon až 1p/kWh drtí referenční hodnotu vlnového průmyslu, čímž se tato technologie ve svých plných možnostech vyrovná fosilním palivům, uvádí společnost.

Dalším krokem společnosti SWEL je komercializace její technologie a její odeslání do sériové výroby.

Zdroj: InceptiveMind