Klece na Putinových tancích kritizují i ruští vojáci. K čemu vlastně slouží?

Ruský tankista Alexej Uchačev na stránkách serveru Moskovskij komsomolec kritizoval provizorní klecové strážce instalované na vozidlech používaných Putinovou armádou. Vysvětlujeme, co je to ochrana, o které se zmiňuje ruský voják.

Na úvod je třeba poznamenat, že server „Moskovskij komsomolec“ byl v minulosti známý svými materiály, které se zdánlivě poněkud odchylovaly od oficiálního kremelského narativu. Na stránkách deníku bylo možné číst mimo jiné názory odborníků na problémy ruského vojenského letectva nebo poukazování na rostoucí potenciál polské armády.

Po ruské agresi proti Ukrajině se však zdá, že jsou tyto noviny v publikování podobného obsahu zdrženlivější. Materiál, který obsahuje Uchačovovy kritické poznámky o provizorních protiletadlových zástěnách, obsahuje také názory zpochybňující účinnost západní techniky používané Ukrajinci a poznámku, že výtěžek z tohoto článku bude použit na nákup bezpilotních letounů pro ruskou armádu. Stejně jako ostatní ruská média ani MK nenazývá invazi Putinovy armády válkou, ale „speciální vojenskou operací“.

Klece na ruských tancích

Klecové štíty, které tvoří lamelový nebo tyčový pancíř, poskytují bojovému vozidlu dodatečnou ochranu. Většinou se jedná o kovové štíty, které se montují hlavně na tanky. Účelem štítu je částečně chránit základní pancíř před kumulativními střelami.

Během války na Ukrajině bylo zaznamenáno, že Rusové montují na tanky neobvyklou odrůdu lamelového pancíře v podobě věží, které již byly na Západě posměšně nazvány „klecemi na podporu emocí“. Pravděpodobně jsou určeny k ochraně vozidel před střelami útočícími shora, zejména před Javeliny a NLAW. Podle západních odborníků je však účinnost takové ochrany sporná.

Nick Reynolds, odborník na výzkum pozemních sil z britského obranného think tanku RUSI, poznamenává, že hlavní nálož v hlavicích Javelin by mohla snadno prorazit horní pancíř a zničit tank. Stijn Mitzer, nezávislý analytik z Amsterdamu, naopak tvrdí, že klece přinášejí více škody než užitku, protože zvyšují hmotnost vozidla a usnadňují nepříteli jeho zpozorování.

Více škody než užitku

O nízké účinnosti provizorní ochrany hovoří i již zmíněný ruský tankista Uchačev. „Nejprve jsme na tanky přivařili pancíř a poté jsme je odstranili. Nejprve to bylo nepohodlné: kulomet se nepohybuje, když je anténa zablokovaná v pancíři, radiostanice vyhoří, spojení zmizí,“ řekl řidič.

Zdroj: mk.ru, Wikipedia