Když majitel zjistil, co jeho zlatý retrívr dělá každý den v 17 hodin, rozplakal se
Nadarmo se neříká, že pes je nejvěrnějším přítelem člověka. Pes dokáže zachránit svého pána, dělat mu společnost, rozveselit ho i donutit k aktivitě. Je to zkrátka skvělý parťák. A přesvědčil se o tom i jeden chovatel zlatého retrívra Romea, kterého jeho pes dojal až k slzám.
Psi mají mnoho schopností, jimiž nás dokážou překvapovat. Jednou z nich je velmi dobře odhadovat čas. Všichni se shodneme, že psi neumí hodiny. Potvrzují to i vědci. A přesto se majitelé těchto zvířat velmi často setkávají s tím, že pes se dokáže určité časy velmi dobře naučit. A to zcela sám bez jakéhokoliv cíleného tréninku.
Když chystáte krmení v 11 hodin dopoledne, pes vás brzy v tuto dobu začne obcházet a upozorňovat na svou prázdnou misku. Pokud jste ho naučili chodit na procházku v 6 hodin večer, tak v daný čas začne obcházet kolem dveří a naznačovat, že chce na vodítko. A tak dále. A i když je to neuvěřitelné, psi zkrátka mají schopnost odhadnout určitý časový úsek. Což potvrdili už i vědci.
A tak není divu, že se pes naučí odhadnout i dobu, kdy se jeho pán po celém dni vrací domů. Zvlášť pokud jde každý den o totožnou dobu. Psa to přitom nikdo neučí ani ho nijak netrénuje na tuto situaci. Ale nějakým zvláštním způsobem to pochopí sám. A je schopen strefit danou dobu na minuty přesně.
Majitel dojetím plakal
Své o tom ví i Ryan a jeho manželka Jenn, kteří se oba živí jako lékaři. Pořídili si štěně zlatého retrívra, a aby nebylo doma samo, začali se na směnách střídat – Ryan začal pracovat na denních, zatímco Jenn na nočních.
Retrívr dostal poetické jméno Romeo, rostl a učil se spoustě různých věcí. Svým páníčkům dělal nesmírnou radost a naprosto mu propadli. A přesto po čase zjistili, že se v určitou denní dobu začíná chovat zvláštně. Nejprve na to přišla jeho majitelka, která s ním trávila den.
I když byl pes pořád s ní, najednou odběhl a začal kontrolovat vchodové dveře. Když se za nimi nikdo neobjevil, odešel a lehl si. Ale sebemenší zašramocení ho okamžitě zvedlo a znovu kontroloval dveře. Ženě to nejdřív přišlo zvláštní, ale záhy to pochopila. Šlo o čas, kdy přicházíval domů její manžel. A pes to poznal a už se ho jednoduše nemohl dočkat.

Jakmile pak jeho pán vkročil do dveří, pes ho začal nadšeně vítat. A to tak, až to Ryana dohnalo k slzám. Jenn u toho oba natočila, ale tvrdí, že stejný rituál se opakuje každý den. A podobně prý Romeo vítá a očekává i ji, když se vrací z práce.
@romeosrufflife I’m not crying YOU’RE CRYING #creatorsearchinsights #goldenretriever #puppies @Golden Retriever Daily
Deklarativní paměť psů
Na podobné chování psů se zaměřují i experti a vědci a řeší, jak je možné, že pes doslova vycítí příchod svého pána. A zjistili, že psi využívají dva druhy paměti. Díky té první se naučí všemu možnému, a to formou pokus-omyl. Načež si to zapamatují.
Pak mají ale i takzvanou deklarativní paměť, díky níž si pamatují různá fakta a informace. A to typicky na základě svých minulých zkušeností. Psi pak dokážou doslova jít v myšlenkách zpátky v čase a velmi správně odhadnout okamžik, kdy se stane nějaká pravidelná událost. Jednoduše to už vědí a poznají.
Psi přitom nejsou jediná takto inteligentní zvířata. Podle různých experimentů dokážou podobně dobře rozpoznávat časové úseky také opice, krysy nebo vrány. Tyto teorie ohledně psího chování nejsou dosud zcela prokázány, protože se na ně věda dodnes tolik nesoustředila. A proto někteří experti tvrdí, že psi se orientují pouze podle světla nebo podle svého biorytmu (jejich tělo jim tedy řekne, kdy spát, kdy být aktivní, kdy mají hlad a tak dále).
Každopádně majitel zmíněného zlatého retrívra Romea jistě neřeší, podle čeho jeho pes přesně poznává, kolik je hodin. Ačkoliv je Romeovi teprve něco přes 1 rok, dokonale se naučil znát návyky svých pánů a ti si jeho přítomnost náramně užívají. Je to pro ně parťák číslo jedna a těší se na každé vřelé přivítání s ním.