Káva s vůní splašků či hořících odpadků? S parosmií je to realita všedního dne

Vědci identifikovali „spouštěcí molekulu“, která způsobuje to, že příjemné vůně jsou cítit např. hořícími odpadky či splašky. Jak uvádí web The Guardian, tyto změny čichu související s Covidem-19 mají na svědomí to, že například káva je pro lidi s poruchou čichu odpudivou a odpornou, hovoříme-li o vůni.

Ztráta čichu je charakteristickým příznakem onemocnění Covid-19 a u některých lidí dochází také k následným poruchám čichu – jedná se o stav známý jako parosmie. Biologický základ tohoto stavu však zůstává záhadou.

Vědci nyní identifikovali velmi silnou pachovou molekulu (2-furanmethanethiol), která je zřejmě spouštěčem pocitu odporu, kterým trpí mnoho lidí s parosmií. Po přičichnutí ke kávě či popcornu zdraví lidé tuto pachovou molekulu popisovali jako „vůni kávy“ či „vůni popcornu“. Pro lidi s parosmií se zdála být však obvykle vůně odporná, odpudivá nebo „špinavá“.

Dr. Jane Parkerová, ředitelka Centra pro chuť a vůni na univerzitě v Readingu a spoluautorka výzkumu, uvedla: „Vůně a zápach jsou pro nás velmi důležité. Je to pádný důkaz, že to není jen v naší mysli, ale že pocit odporu může souviset se sloučeninami obsaženými např. v narušených potravinách.“ Porucha čichu má ovšem vliv i na mezilidské vztahy, osobní soužití s partnerem či intimnosti s tím spojené. Podle jednoho z nedávných mezinárodních průzkumů se u přibližně 10 % osob se ztrátou čichu v souvislosti s Covidem-19 vyskytla parosmie bezprostředně po onemocnění a tento podíl se zvýšil na 47 %, když byli respondenti znovu dotazováni po šesti nebo sedmi měsících.

Mezi nejčastější spouštěče parosmie patří káva, čokoláda, maso, cibule a zubní pasta. Nejnovější studie zkoumala, zda jsou na vině konkrétní sloučeniny v těchto látkách. Díky zachycení aromatu kávy mohl tým testovat její jednotlivé sloučeniny na dobrovolnících, kteří trpěli parosmií, a porovnat jejich reakci s těmi, kteří měli čich v pořádku. Z přibližně stovky aromatických sloučenin obsažených v kávě mohli lidé s parosmií ukázat na ty, které jsou zodpovědné za pocit odporu.

V nose se nachází více než 400 různých typů čichových receptorů, z nichž každý je citlivý na jiné vůně. Chemická látka, o níž hovoříme, má výjimečně nízký práh detekce, a proto je pravděpodobně jednou z prvních chemických látek, které se člověku po ztrátě čichu vrátí do paměti.

Tento výzkum je prvním, který se zaměřil na mechanismus v nose. Nyní je již jasné, že tento problém musí mít něco společného s nervy a jejich receptory, protože právě těmi jsou tyto molekuly detekovány.

Zdroj: theguardian.com