Karma funguje. Ukrajinské dělostřelectvo přerušilo nahrávání ruské propagandy. Jak se to stalo?

Informační válka rozhodně funguje lépe pro Ukrajince než pro Rusy, kteří se ze všech sil snaží vytvořit propagandu úspěchu. V tomto konkrétním případě „zábavu“ zkazilo ukrajinské dělostřelectvo, které za necelou minutu vypálilo protibaterijní salvu, jak píše server NewsBreak. Vysvětlíme vám, jak k tomu došlo.

Dělostřelectvo je královnou války, a čím rychleji dokáže reagovat na hrozbu, tím lépe. Na videu níže je vidět, jak Rusové ostřelují ukrajinské pozice z neřízených termobarických raketometů TOS-1A.

Necelou minutu po odpálení rakety z odpalovacího zařízení začnou na místo dopadat rakety vypálené ukrajinským dělostřelectvem. To je velmi působivý výsledek, ale je velmi pravděpodobné, že Ukrajinci v oblasti používali dělostřelecký radar, který je schopen s velmi vysokou přesností určit místo odpálení rakety nebo střely.

Souřadnice jsou poté předány nejbližší volné dělostřelecké baterii, která případně co nejdříve vypálí salvu na obdržené souřadnice. Neopatrnost Rusů je zde poněkud překvapivá, protože po střelbě z TOS-1A se měli co nejdříve přesunout na jiné místo.

Z tohoto důvodu může samohybné dělostřelectvo jako francouzský CAESAR nebo polský KRAB zahájit nebo ukončit palbu za méně než minutu. Pokud je dělostřelectvo kombinováno s průzkumem (drony FlyEye), jako je tomu v případě systému TOPAZ od společnosti WB ELECTRONICS, dělostřelci obdrží souřadnice cílů téměř okamžitě a mohou s nimi bojovat na vzdálenost až 40 km nebo přes 50 km v případě raket s raketovými nosiči.

Horší je to s taženými zbraněmi, jako jsou M777 nebo FH-70, které potřebují mnohem více času na změnu polohy. Stojí však za zmínku, že i tyto houfnice NATO ráže 155 mm s relativně krátkou hlavní ráže 39 mm mají dostřel do 30 km, zatímco ruská děla ráže 152 mm dosahují až na výjimky kolem 20 km.

Zdroj: newsbreak.com, bbc.co.uk