Kapitán HIMARS na scéně, doposud nebyl zničen ani jeden raketomet, hlásí. Chrání je vojenská zařízení schopná odolat jaderným úderům
Ve Spojených státech mají Kapitána Ameriku a na Ukrajině je hrdinou Kapitán HIMARS. Postava vytvořená ukrajinským ministerstvem obrany symbolicky odkazuje na americký vysoce mobilní raketový dělostřelecký systém M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Tato zbraň je významnou podporou ukrajinských vojáků. Umožňuje přesné útoky proti nepřátelskému dělostřelectvu, pěchotě nebo lehkým obrněným transportérům.
Na oficiálním twitterovém účtu ukrajinského ministerstva obrany se objevilo nové video, na němž je vidět kapitán HIMARS. Maskovaný voják vysvětluje, proč dosud nebyl zničen ani jeden systém HIMARS. Jak uvádí, zbraně jsou uloženy ve vojenských zařízeních postavených v sovětské éře, která jsou schopna přežít jaderné útoky, jak píše web Eurasian Times.
Kapitán HIMARS je zpět
Systém M142 HIMARS je díky svým schopnostem často označován jako „bůh války“. Někdy je také označován jako postrach Rusů. Od předání těchto systémů Ukrajině Rusové mnohokrát ohlásili jejich zničení. V jednu chvíli zprávy ruského ministerstva obrany dokonce uváděly, že bylo zničeno více systémů HIMARS, než kolik jich bylo předáno Ukrajině. Na záběrech, které si můžete prohlédnout níže, kapitán HIMARS místo toho hlásí, že od začátku války nebyl zničen ani jeden systém HIMARS.
Maskovaný voják se speciálně upraveným hlasem vysvětluje, že systémy HIMARS jsou uloženy ve vojenském zařízení postaveném za sovětské éry. O jeho umístění se ovšem nezmiňuje. Zařízení má být schopno odolat i jaderným úderům. Na videu si můžete prohlédnout podmínky na údajném místě i samotný systém HIMARS. Ukrajinci z dobrého důvodu přijímají veškerá opatření, pokud jde o HIMARS. Především jde o cennou a užitečnou zbraň, která je jedním z cílů, na které Rusové pořádají lov.
M142 HIMARS jsou vícehlavňové raketomety vyráběné americkou společností Lockheed Martin. Jsou namontovány na kolovém podvozku (pětitunový vojenský nákladní automobil FMTV 6×6) a umožňují současnou střelbu šesti raket ráže 227 mm. Vozidlo je poháněno vznětovým motorem Caterpillar 3135 ATAAC o objemu 6,6 litru a výkonu 290 koní, může jet maximální rychlostí 95 km/h a jeho odhadovaný dolet je přibližně 480 km, jak uvádí web Military.
HIMARS si poradí s různou municí, včetně standardních střel MLRS ráže 227 mm a moderní řízené munice. Za zmínku stojí také střely M30/M31, které byly vyvinuty speciálně pro toto odpalovací zařízení. Jsou naváděny na cíl mimo jiné pomocí GPS a jejich odhadovaný dolet je 30-70 km. S odpalovacími zařízeními HIMARS lze kombinovat také taktické střely MGM-140 ATACMS (Army TACtical Missile System), což jsou přesně naváděné zbraně s dosahem od 25 do až 300 km.
Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, military.com