Jen 1 z 5 Čechů ví, do jakého koše vyhodit kuchyňské utěrky. Zbytek akorát tak ničí planetu
Na první pohled by se sice mohlo zdát, že jednorázové utěrky máme třídit společně s papírem, realita je ale jinde. Často totiž záleží na způsobu, jakým ubrousky používáme. Ty jsou v každodenním životě úžasným pomocníkem, kterým si dopomáháme k rychlému úklidu, osušení rukou či setření nejrůznějších cákanců a rozlitého pití. Otázka recyklace je u nich však složitější.
V obchodních řetězcích se dá pořídit opravdu široké spektrum nejrůznějších ubrousků. Ty se liší jak složením, tak kvalitou, ale i typem určení. Jedno však mají společné, tyto produkty na jedno použití jsou navrženy tak, aby rychle absorbovaly vlhkost.
Samozřejmě mají jednu obrovskou výhodu – narozdíl od těch hadrových je jejich používání daleko pohodlnější. Po úklidu je totiž jednoduše vyhodíme a nemusíme je tak prát, sušit nebo manipulovat s mokrým hadrem a znovu s ním stírat například nějaký už čistý povrch. Jsou tak i hygieničtější.
Často narazíme v obchodech také na pomůcky vyrobené už z recyklovaných komponentů, které bývají šetrnější k životnímu prostředí, většinou se ale zvedá i cena, kterou za ně zaplatíme. Jednorázové ubrousky pak, jak napovídá už sám název, tvoří velké množství zbytkového materiálu. Je tak dobré zamyslet se nad tím, zda je skutečně likvidujeme tím správným způsobem.
Jak utěrky správně recyklovat
Třídění je důležité, klíčové je ovšem provádět je správně. Do různě barevných kontejnerů tak separujeme papír (modrá), plast (žlutá), sklo (zelená), bioodpad (hnědá) a následně směsný odpad (šedá). Díky správné likvidaci zbytků pak snižujeme množství vyhozených věcí, které by jinak skončily na skládkách a snižujeme emise skleníkových plynů.
Jednorázové utěrky by možná na první dobrou každý z nás hodil do kontejneru určeného na papír, kde končí nejrůznější noviny, časopisy, kartonové krabice nebo sešity. Takový papír musí být ovšem suchý a čistý. I proto patří ve valné většině oblíbené kuchyňské pomůcky do směsného odpadu. Bývají totiž zpravidla zamaštěné, ušpiněné od zbytků jídla či jsou na nich zbytky čistících prostředků. Ty recyklovatelné materiály kontaminují a jejich třídění je pak už zbytečné.
Pokud jste si tedy ubrouskem pouze usušili ruce od vody, jistě je vyhodit do modrého kontejneru můžete. V praxi však většina osušek z papíru končí stejně v šedé popelnici. Dbejte také na to, aby kontaminovaná utěrka nepřišla do styku s dalším odpadem určeným do modrého kontejneru. Mohla by jej totiž znehodnotit.
Čím je nahradit
Možná je dobré zamyslet se i nad alternativou těchto pomůcek, které se tak obtížně recyklují. Jejich textilová podoba sice neposkytuje takový komfort a pohodlí při manipulaci, je ale snadno pratelná a používat se dá doslova „až do roztrhání.“ Navíc zároveň šetří v dlouhodobém horizontu peněženku.
Vybírat můžete i z řad kompostovatelných utěrek, které se vyrábějí z přírodních zdrojů, ale jsou rozložitelné a obohacují kompost. Pokud máte například zahrádku, jistě je využijete na maximum. Investujte také do dalších čistících pomůcek z recyklovatelných materiálů, které vám vydrží sloužit delší dobu.
Vliv na životní prostředí
Se stejnou rychlostí, se kterou uklidí domácnost, mohou způsobit ubrousky i ekologický problém. Ten začíná už s jejich výrobou, ke které je potřeba hromada vody, energie a dřeva, což zvyšuje uhlíkovou stopu. Následné rozkládání použitých a znečištěných utěrek na skládkách vede k tomu, že do okolního ovzduší pomalu uvolňují skleníkové plyny, které přispívají ke globálnímu oteplování planety.
I proto je dobré omezit jejich používání na nutné minimum, utěrky po úklidu správně likvidovat a hledat k nim udržitelnější alternativy. Odpovědný přístup k odpadu a jeho třídění může mít dalekosáhlé důsledky a přispět k ochraně přírodních zdrojů.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]