Jeden z nejefektivnějších protitankových systémů Švédska nyní bojuje na Ukrajině

Na internetu se objevila první fotografie ukrajinského vojáka na pozadí protitankového řízeného raketometu RBS-56B BILL 2, zajímavého a stále účinného protitankového systému navrženého Švédskem. Vysvětlujeme jeho výkon.

Ukrajina dostává zbraně z celého světa, od postsovětských vzorů až po moderní západní konstrukce, někdy i zcela ojedinělé. Jedním ze zajímavých směrů pro moderní zbraně je Švédsko, které již Ukrajině dodalo protitankové granátomety AT4, protiletadlové systémy RBS-70 nebo bojová vozidla pěchoty CV90, píše web SouthFront.

Systém Saab RBS-56B BILL 2 je nejnovější verzí systému RBS-56 BILL vyvíjeného od roku 1979 a zavedeného do výzbroje švédské armády v roce 1988. Konstrukčně se jednalo o vysoce vyspělou střelu, která ve srovnání s mnoha svými konkurenty útočila na cíle shora podobně jako BGM-71F (TOW 2B) zavedená do služby v americké armádě o několik let později.

Střela jednoduše letěla v horizontální linii a kumulativní hlavice explodovala nad cílem ve výšce asi 1,4 m, přičemž propálila horní pancíř tanku (hlavní způsob činnosti). Postupem času byla vyvinuta vylepšená verze systému označená RBS-56B BILL-2, vybavená tandemovou hlavicí, kde byla před hlavní hlavicí umístěna menší hlavice ráže 40 mm.

Úkolem prekurzoru bylo překonat kostky reaktivního pancíře a připravit cestu pro větší hlavní hlavici. Podrobnosti o průbojnosti nejsou známy, ale při jednom testu neměla hlavice projektilu problém propálit 510 mm pancéřové oceli.

Dolet střely RBS-56B BILL-2 je 2,2 km a její vypuštění z odpalovacího zařízení probíhá ve dvou fázích. V první fázi raketa vytlačí stlačený plyn z odpalovacího kanystru a poté je odpálen raketový motor. Toto uspořádání výrazně minimalizuje nebezpečí spojené s odpálením střely v interiéru a ztěžuje lokalizaci místa odpalu.

Navádění zajišťuje poloautomatický systém navádění podél linie záměru (SACLOS), který vyžaduje, aby byla střela naváděna až do zásahu. Zde má však střelec k dispozici pomoc optického zaměřovače se sedminásobným přiblížením nebo termovizního zaměřovače.

Systém RBS-56B BILL-2 v současnosti používá mimo jiné Švédsko, které jej hodlá od roku 2025 nahradit novějším systémem MMP od společnosti MBDA, a Rakousko. Přestože se RBS-56B BILL-2 odchyluje v dostřelu například od novějších řešení a používá starší naváděcí systém, jeho hlavice si dokáže poradit s většinou ruských tanků.

Zdroj: SouthFront; Twitter